REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorcy w kraju będą mogli rozliczać się w euro

Piotr Trocha

REKLAMA

Nie będzie konieczne regulowanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski tylko w złotówkach. Przedsiębiorcy będą mogli rozliczać się także w walucie obcej bez konieczności uzyskania zezwolenia.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

W Sejmie odbędzie się dzisiaj pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji kodeksu cywilnego i prawa dewizowego, który znosi obowiązek regulowania zobowiązań pieniężnych w Polsce w złotówkach (zasada walutowości). Nowy przepis art. 358 k.c. pozwala spełniać świadczenia w Polsce w walucie obcej, bez obowiązku uzyskiwania indywidualnego zezwolenia dewizowego prezesa NBP. Dłużnik będzie mógł nadal płacić w złotych swój dług, którego wysokość określono w walucie obcej. Jednak umowa będzie mogła nakazywać spełnienie świadczenia w walucie obcej. Przeliczanie zobowiązań na złote ma odbywać się według średniego kursu NBP z dnia wymagalności roszczenia, a w przypadku zwłoki dłużnika także z dnia zapłaty.

Ryzyko walutowe

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, ryzyko walutowe to jedna z istotnych barier rozwoju i funkcjonowania polskich przedsiębiorców na rynku europejskim.

- Projekt znoszący restrykcyjną zasadę walutowości będzie stanowił ułatwienie dla wielu firm. Liczymy na to, że zmiana zostanie bez zbędnej zwłoki uchwalona przez parlament - mówi Andrzej Arendarski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dopuszczenie rozliczeń w walutach wymienialnych między przedsiębiorcami przybliża system płatniczy w Polsce do wspólnej waluty Unii - ocenia Andrzej Józepczuk z Banku Gospodarki Żywnościowej.

Zezwolenie niewymagane

REKLAMA

Dziś przepisy nie przewidują odstępstwa od zasady walutowości przy transakcjach zawieranych przez rezydentów w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Rezydentami są m.in. osoby fizyczne i prawne, mające miejsce zamieszkania (siedzibę) w Polsce, które posiadają zdolność zaciągania zobowiązań i nabywania praw we własnym imieniu. Na rozliczenia między nimi w walutach obcych potrzebne jest indywidualne zezwolenie dewizowe udzielone przez prezesa NBP. Projekt skreśla ten wymóg prawa dewizowego (art. 9 pkt 15).

- Te zmiany prowadzą do uporządkowania przepisów i stworzenia zrębów nowoczesnego prawa cywilnego - mówi Jacek Siński, radca prawny z Kancelarii Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak.

Zdaniem mecenasa Jerzego Bańki ze Związku Banku Polskich (ZBP), zerwanie z zasadą walutowości usuwa pewną fikcję istniejącą obecnie m.in. przy udzielaniu i wypłacie kredytów walutowych. Zmianę wymogły jednak potrzeby rynku oraz obowiązująca zasada swobody zawierania umów.

Nowelizacja będzie mieć znaczenie głównie dla tych przedsiębiorców, którzy w ramach obrotu gospodarczego uzyskują wpływy w walutach obcych albo są zainteresowani pozyskiwaniem środków dewizowych, np. na regulowanie zobowiązań wobec zagranicy.

- Zmiana dotyczy głównie możliwości realizowania zobowiązań w euro. Będzie to sprzyjać posiadającym wpływy w tej walucie, gdy chcą uniknąć każdorazowej jej sprzedaży, w celu rozliczenia się z krajowym dostawcą w złotych - mówi dr Artur Nowacki, prawnik współpracujący z Kancelarią Allen & Overy, A. Pędzich.

Wątpliwości NBP

REKLAMA

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że w obecnych warunkach rygoryzm w zakresie ochrony pieniądza krajowego i zasady walutowości musi być traktowany jako sprzeczny z regułami obrotu gospodarczego. Zastrzeżenia zgłosił jednak NBP, który obawia się obniżenia wpływu banku centralnego na politykę monetarną i inflację.

- W przypadku masowego rozliczania transakcji w euro prowadzenie polityki monetarnej, jak też kontroli dewizowej staje się faktycznie trudniejsze. Nie zwiększa to jednak istotnie zagrożenia dla polskiej gospodarki - ocenia dr Remigiusz Kaszubski z ZBP.

Zdaniem przedsiębiorców możliwość rozliczeń w euro jest szczególnie ważna wobec globalizacji procesów gospodarczych.

Bliżej euro

Dlatego w opinii KIG, najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw eksportujących za granicę, jak i pozostałych, jest jak najszybsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do strefy euro. Za szybkim wejściem do strefy euro opowiada się także Stowarzyszenie Klub Eksportera.

- Wpłynie to na ograniczenie ryzyka kursowego oraz zwiększy rentowność i bezpieczeństwo transakcji - podkreśla Mieczysław Twaróg, prezes zarządu Stowarzyszenia.

Także zdaniem Jacka Wiśniewskiego, głównego ekonomisty Raiffeisen Bank Polska, problem z ryzykiem kursowym przy rosnącej zależności polskich firm od rozliczeń zagranicznych rozwiązałoby wejście do strefy euro. Jednak nie widać szans na szybkie zastąpienie złotego przez euro.

Obrót dewizowy w Polsce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PIOTR TROCHA

piotr.trocha@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA