REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowania do zmian w VAT trzeba zacząć już dziś

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 2010 roku zmieni się wiele zasad dotyczących rozliczeń VAT w ramach Unii Europejskiej. Skutkiem nowych regulacji ma być opodatkowanie w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca. Polscy przedsiębiorcy już dziś powinni zacząć przygotowywać się do nowych rozwiązań.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Od 2010 roku czekają nas zmiany w rozliczeniach VAT w ramach Unii Europejskiej. Również polskie Ministerstwo Finansów czeka z większymi zmianami w zakresie VAT do 2010 roku. Takie informacje przekazał minister finansów Jacek Rostowski w wywiadzie dla GP.

Zdaniem ekspertów firmy KPMG zmiany w VAT, które wejdą w życie w 2010 roku, są na tyle istotne dla przedsiębiorców, że choć termin rozpoczęcia ich obowiązywania wydaje się odległy, to warto już dzisiaj się z nimi zapoznać. Wszystko po to, aby uniknąć kłopotów przy stosowaniu nowych regulacji.

Usługi w ramach Unii

REKLAMA

Podstawowym założeniem nowych regulacji, jakie będą wprowadzone w Unii Europejskiej, jest, aby jak najwięcej usług świadczonych pomiędzy podmiotami gospodarczymi w różnych krajach członkowskich było opodatkowanych w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca. Andrzej Bernatek, doradca podatkowy, dyrektor w firmie KPMG, podaje, że przykładowo zmianie ulegnie zasada ustalania miejsca świadczenia usług międzynarodowego leasingu samochodów osobowych. Innym przykładem mogą być usługi organizowania targów i wystaw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Polscy przedsiębiorcy powinni być przygotowani, że od 1 stycznia 2010 r. obowiązek raportowania w formie kwartalnych informacji podsumowujących zostanie rozszerzony o usługi świadczone przez te podmioty na rzecz podmiotów zagranicznych - podpowiada Andrzej Bernatek.

Dodaje, że wprowadzone zostaną nowe zasady zwrotu VAT podatnikom z UE, którzy nie mają siedziby i nie są zarejestrowani dla celów VAT w państwie, w którym dokonali zakupów obciążonych lokalnym VAT.

- Przykładowo, składanie wniosków w formie elektronicznej będzie obowiązkowe. Wnioski trzeba będzie kierować bezpośrednio do kraju zwrotu. Nie będzie natomiast konieczne załączanie oryginałów otrzymanych faktur VAT - wyjaśnia Andrzej Bernatek.

Uporządkowanie praktyki

REKLAMA

Zdaniem naszych rozmówców z KPMG wprowadzane zmiany powinny uporządkować i ujednolicić praktykę rozpoznawania przez władze skarbowe poszczególnych krajów członkowskich miejsc opodatkowania usług. Tomasz Grunwald, szef zespołu podatków pośrednich w firmie KPMG, wskazuje, że istotne będzie już nie to, czy dana usługa została wymieniona bądź też nie w zamieszczonej w przepisach liście usług traktowanych specyficznie, ale to, czy będzie świadczona na rzecz odbiorcy indywidualnego (nie podatnika VAT) czy też podmiotu gospodarczego (podatnika VAT). Łatwiej będzie rozpoznać w poszczególnych krajach UE, czy dana usługa powinna być opodatkowana w kraju siedziby usługodawcy, czy w kraju usługobiorcy.

- W konsekwencji powinna zmniejszyć się liczba sporów na tym tle między krajami członkowskimi i samymi podatnikami, a także liczba przypadków podwójnego opodatkowania lub też braku opodatkowania - twierdzi Tomasz Grunwald.

Według niego, innym skutkiem w relacjach pomiędzy podmiotami gospodarczymi z różnych krajów powinno być ograniczenie przypadków otrzymywania faktur z VAT naliczonym w innym kraju i, co za tym idzie, potrzeby występowania o zwrot podatku do władz obcego kraju.

W sposób naturalny zmiany dotyczące miejsca opodatkowania będą wpływały na wysokość zbieranego przez poszczególne kraje podatku. I tak na przykład leasing samochodów od firm leasingowych z Niemiec do polskich przedsiębiorców opodatkowany będzie już nie w Niemczech (19-proc. podatek w całości odzyskiwalny w trybie VIII Dyrektywy przez polskiego leasingobiorcę), ale w Polsce (22-proc. podatek z możliwością odzyskania tylko pewnej jego części).

Polska rzeczywistość

Dla polskich przedsiębiorców nabywających usługi od podmiotów zagranicznych wprowadzenie zmian będzie oznaczać konieczność częstszego deklarowania VAT z tytułu importu usług w Polsce. Zdaniem Tomasza Bełdygi, radcy prawnego, dyrektora w firmie KPMG, jest to jednak znacznie wygodniejsze w rozliczeniu i mniej kosztowne niż odzyskiwanie podatku, którym polski przedsiębiorca nabywający usługę zostałby obciążony przez zagranicznego usługodawcę. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że od 1 stycznia 2010 r. zostaną zliberalizowane przepisy dotyczące zwrotu VAT na rzecz podatników zagranicznych niezarejestrowanych dla potrzeb VAT w państwie członkowskim, w którym ubiegają się o zwrot.

- Zwiększenie katalogu usług, które nie będą podlegać opodatkowaniu VAT w kraju świadczącego usługę, powinno spowodować wzrost konkurencyjności polskich przedsiębiorców świadczących usługi na rzecz kontrahentów z UE, jako że obecnie relatywnie wysoka 22-proc. stawka podatku w połączeniu z trudnościami w jego odzyskiwaniu przez zagranicznych kontrahentów może tę konkurencyjność ograniczać - konkluduje Tomasz Bełdyga.

Przykłady zmian w VAT w Unii Europejskiej od 2010 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA