| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Niska dynamika produkcji przemysłowej i mocny złoty miały spowolnić eksport. Jego wzrost o 19 proc. w marcu zaskoczył ekonomistów.


Według danych NBP wartość eksportu w marcu wyniosła 10,718 mld euro, wobec 10,119 mld euro w lutym. Wraz z eksportem rośnie także import - dynamika rocznego wzrostu wyniosła 21 proc., a wartość nominalna za marzec prawie 12,2 mld euro.

- Zaskakująco dobre wyniki eksportu pomimo sygnałów o słabnięciu koniunktury za granicą i mocnego złotego można tłumaczyć kilkoma zjawiskami. Częściowo może to być realizacja wcześniej zawartych kontraktów, coraz częściej stosowane zabezpieczenia kursowe czy rozliczenia eksportowe wewnątrz dużych korporacji - mówi Piotr Bielski z BZ WBK.

Wzrost importu przekraczający 20 proc. też jest niespodzianką. Ekonomiści nie wykluczali niższej dynamiki z powodu słabszych danych o sprzedaży detalicznej.

Jednak mocny złoty może wpłynąć na wzrost dynamiki eksportu w II połowie roku.

- Wraz ze słabnącą gospodarką na świecie ujawni się też wpływ mocnego złotego - mówi ekonomista BZ WBK.

Ale nie będzie to spadek eksportu, a jedynie wyhamowanie dynamiki do około 5 proc. w ujęciu rocznym - dodaje.

DYNAMIKA EKSPORTU*

Styczeń - 21,9 proc.

Luty - 29,4 proc.

Marzec - 19,4 proc.

* rdr (w euro)

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK