| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Pracodawca nie będzie mógł zwolnić rodzica zajmującego się dzieckiem

Pracownik, który będzie chciał pracować krócej, aby móc zajmować się dzieckiem, będzie chroniony przed zwolnieniem.


Już w najbliższy wtorek rząd może przyjąć projekt nowelizacji kodeksu pracy i innych ustaw. Dzisiaj ma się nim zajmować Komitet Stały Rady Ministrów. Propozycje te mają ułatwić zatrudnienie i zapewnić większą ochronę osób, które mają lub spodziewają się dziecka. Projektowane zmiany to główny element polityki rodzinnej rządu.

Nowe przepisy zrównują m.in. prawa pracowników na urlopach wychowawczych z tymi, którzy skracają wymiar czasu pracy, nie korzystając z tego urlopu. Ochrona przed zwolnieniem z pracy ma trwać do czasu, gdy danemu pracownikowi przysługiwałby urlop wychowawczy. Obecnie pracownicy, którzy nie chcą korzystać z urlopu wychowawczego, ale po powrocie z urlopu macierzyńskiego skracają wymiar czasu pracy, nie są objęci ochroną.

- Często obawa przed utratą pracy powoduje, że młodzi pracownicy przekładają na później decyzję o założeniu rodziny - mówi Jerzy Langer, członek Rady Ochrony Pracy i ekspert NSZZ Solidarność.

Ze zmiany zaproponowanej przez rząd nie są jednak zadowoleni pracodawcy.

- Ochrona przed zwolnieniem osób, które obniżyły jedynie wymiar czasu pracy, może powodować nadużycia, bo na przykład pracownik będzie chciał pracować na 7/8 etatu tylko po to, aby mieć usprawiedliwienie za niestaranne wykonywanie obowiązków - mówi Henryk Michałowicz, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Podkreśla, że nowe przepisy mogą być niekonstytucyjne, bo obecnie ochrona przed zwolnieniem przysługuje m.in. pracownikom, którzy korzystają z urlopu wychowawczego. A muszą oni sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Przepisy nie nakładają takiego obowiązku na osoby, które obniżają wymiar czasu pracy w okresie, w którym mogłyby skorzystać z takiego urlopu. Taka sytuacja może być uznana za przykład nierównego traktowania.

Projekt noweli przewiduje także inne zachęty do podejmowania decyzji o założeniu rodziny lub zatrudniania rodziców. Zakłada stopniowe wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 18 do 26 tygodni (od 2014 roku) w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie. Jeśli kobieta urodzi więcej niż jedno dziecko, docelowo będzie jej przysługiwać 39, a nie jak obecnie 28 tygodni urlopu.

Po zmianach każdy pracodawca będzie mógł tworzyć przedszkola i żłobki, wykorzystując w tym celu pieniądze z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Projekt umożliwia także finansowanie z tego funduszu opieki nad dziećmi pracowników w wybranych przez nich przedszkolach i żłobkach.

- Zwiększenie dostępu pracowników do opieki przedszkolnej dla dzieci spowoduje, że częściej niż obecnie będą się oni decydować na powrót na rynek pracy - uważa Jan Rutkowski, ekspert rynku pracy Banku Światowego.

Zmienią się też zasady udzielania becikowego. Zarówno dodatek (przysługuje uprawnionym do zasiłku rodzinnego), jak i zapomoga (przysługująca wszystkim rodzicom) z tytułu urodzenia dziecka zostaną wypłacone tylko wtedy, gdy matka co najmniej od dziesiątego tygodnia ciąży do porodu pozostawała pod opieką lekarską. Prawo do urlopu wychowawczego i składek emerytalno-rentowych opłacanych z budżetu zyskają też osoby prowadzące firmy.

26 tygodni wyniesie docelowo podstawowy wymiar urlopu macierzyńskiego

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK