| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz mniej firm ma kłopoty z wypłatą pensji

Coraz mniej firm ma kłopoty z wypłatą pensji

W 2007 roku z wypłatą wynagrodzeń zalegało 15 tys. pracodawców. Rok wcześniej 4 tys. więcej.

W 2007 roku pracodawcy byli winni pracownikom 83 mln zł. Terminowych wypłat nie dostało 95,2 tys. pracowników - wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.

Skala tych nieprawidłowości, choć nadal wysoka, maleje. W 2006 roku wynagrodzeń nie otrzymało 155,8 tys. pracowników na łączną kwotę blisko 132 mln zł. Natomiast w 2005 roku takie przypadki stwierdzone przez inspekcję pracy dotyczyły aż 221 tys. pracowników.

- Nieprawidłowości wynikają wciąż ze złej sytuacji finansowej pracodawców - mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Jak tłumaczy, wynika to także z nieznajomości obowiązujących przepisów oraz stosowania niewłaściwych metod naliczania świadczeń ze stosunku pracy.

Według Witolda Polkowskiego, eksperta Konfederacji Pracodawców Polskich, pracodawcy, którzy zalegają z wypłatami wynagrodzeń, dzielą się na dwie grupy. Pierwsi (jest ich stosunkowo niewielu), mimo że mają pieniądze na pensje, oszczędzają na pracownikach. Przeważają jednak ci, którzy zalegają z wynagrodzeniami, ponieważ mają kłopoty finansowe.

W opinii Witolda Polkowskiego firmy, które mają takie problemy, powinny mieć możliwość korzystania ze środków zgromadzonych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie płacą one do funduszu składki i mogą z nich korzystać dopiero w momencie upadłości przedsiębiorstwa.

Jeśli jednak pracownicy nie są zatrudnieni w firmie, która jest w stanie likwidacji lub upadłości, a mimo to wciąż nie dostają wynagrodzenia od pracodawcy, mogą zgłosić to do inspekcji pracy. Inspektor pracy, który podejmie kontrolę w firmie, nie może zdradzić danych pracownika, który złożył skargę.

Pracodawca musi pamiętać, że za notoryczne spóźnianie się z wypłatą wynagrodzenia albo za bezpodstawne obniżanie pensji może zostać ukarany grzywną do 30 tys. zł.

- Jeśli kontrola inspekcji nie przyniesie oczekiwanego skutku, pracownik może złożyć sprawę do sądu. Ma na to trzy lata od dnia, w którym pracodawca przestał mu płacić pensję - wskazuje Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Wojewódka, Pabisiak.

Pracownik może też złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości swojego pracodawcy. Prawo do tego ma każdy wierzyciel, a więc i osoba, któremu pracodawca uporczywie nie wypłaca wynagrodzenia. Jeśli racje pracownika zostaną uznane, wówczas likwidator lub syndyk firmy może zwrócić się do FGŚP, właściwego dla siedziby firmy o wypłatę maksymalnie trzech wynagrodzeń i trzech odpraw pieniężnych dla każdego pracownika. Wysokość wypłaty zależy od stażu pracy.

W przypadku niewypłacania wynagrodzeń pracownik może też rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia. Pracownik zachowuje prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pracodawcy nie wypłacają wynagrodzeń

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy System Usług

(KSU)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK