| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W marcu inflacja zwolniła, ale tylko na chwilę

W marcu inflacja zwolniła, ale tylko na chwilę

Resort finansów szacuje, że inflacja w marcu nieco spadła, do 4,1 proc. rok do roku z 4,2 proc. w lutym. Już w kwietniu ceny będą rosły szybciej.


W marcu obserwowaliśmy wyższy niż rok temu wzrost cen żywności w związku ze świętami - mówi Piotr Kalisz z Citi Handlowego.

- Wzrosły ceny owoców, warzyw, pieczywa, zmiennie zachowywały się ceny mięsa - dodaje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Osłabnie natomiast dynamika cen związanych z utrzymaniem mieszkania, która podnosiła inflację w pierwszych dwóch miesiącach roku.

- W pozostałych kategoriach obserwujemy niewielkie wzrosty, np. w kategorii zdrowie - uważa ekonomista PKO BP.

Stabilizacja lub nawet spadek tempa wzrostu cen niestety nie oznacza, że przyszłe miesiące przyniosą dalsze wyhamowanie inflacji.

- Z racji zapowiadanych podwyżek cen energii i gazu w kolejnych miesiącach inflacja wbrew temu, co zwykle dzieje się od maja, będzie rosła. Jeżeli podwyżka cen gazu nastąpi pod koniec kwietnia, to po czerwcu inflacja może nieco się obniżyć - mówi Jarosław Janecki z Societe Generale.

- Z drugiej strony w kwietniu może dojść do spadku cen paliw w ślad za umacniającym się złotym i spadającą ceną ropy. Dostrzegamy to już na rynku hurtowników. W maju zakładamy kolejną podwyżkę cen energii, co zapowiedział już m.in. Vatenfall - dodaje Tarnawa.

W sierpniu, na skutek efektów statystycznych, inflacja osiągnie swój szczyt, ale nie przekroczy 5 proc.

- Pod koniec roku inflacja zacznie się szybko obniżać, w grudniu spadnie do poziomu 3,6 proc. - ocenia Kalisz.

Gdyby okazało się, że inflacja w marcu rzeczywiście spadła, to może to oddalić perspektywę podwyżki stóp procentowych pod koniec kwietnia.

- Myślę, że po tej prognozie podwyżka stóp w kwietniu stoi pod większym znakiem zapytania, oczekiwania rynkowe przesuną się raczej na kolejne miesiące - twierdzi Janecki.

Prognozy inflacji

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK