| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Kiedy przedsiębiorcom będzie lżej

Dobre wieści dla 3,5 miliona przedsiębiorców. Jest szansa na zmianę dyskryminujących ich przepisów. Czy wreszcie prowadzący własny biznes doczekają się pełnego prawa do zasiłku opiekuńczego oraz prawa do urlopu wychowawczego i zawieszenia działalności?

Po wejściu w życie ustawy zasiłek opiekuńczy będzie więc przysługiwał zarówno ubezpieczonym dobrowolnie, jak i obowiązkowo w przypadku:

- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,

- porodu lub choroby małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia sprawowanie opieki,

- pobytu małżonka, który stale opiekuje się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.

Kolasiński: - Wejście w życie tej zmiany to krok w kierunku ułatwienia życia osobom prowadzącym działalność gospodarczą, szczególnie kobietom z dziećmi.

Projekt ustawy jest teraz w Sejmie, został skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Senator Bohdan Paszkowski mówi, że z przegłosowaniem nowelizacji nie powinno być problemów. - W Senacie projekt przeszedł bez większych dyskusji. Rzecz jest dosyć oczywista i trudno kwestionować wyrok Trybunału Konstytucyjnego - dodaje Paszkowski.

- Jak szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, rozszerzenie katalogu osób, którym przysługiwać będzie zasiłek opiekuńczy, kosztować ma 35-40 milionów zł rocznie - informuje Kolasiński.

Zasiłek opiekuńczy dla osób prowadzących działalność to obecnie ok. 1,3 tys. zł miesięcznie. Konkretna kwota zależy od wysokości składek odprowadzanych przez przedsiębiorcę do ZUS.

Wojciech Kolasiński: - Podstawa wymiaru zasiłku wynosi od 60 do 250 proc. przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, w zależności od tego, jak wysokie składki odprowadzał do ZUS przedsiębiorca. Praktyka jest taka, że większość płaci te minimalne, a więc za podstawę przyjmujemy 60 proc. wynagrodzenia. Zasiłek to 80 proc. tej podstawy.

Nowelizacja ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. - Cały proces legislacyjny potrwa prawdopodobnie jeszcze kilka miesięcy, może pół roku. Jest więc duża szansa, że ustawa zacznie obowiązywać jeszcze w tym roku - ocenia posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister pracy i polityki społecznej.

O ile sprawa zasiłku jest już właściwie przesądzona, o tyle ważą się losy urlopów wychowawczych dla kobiet-przedsiębiorców. Teraz tylko kobiety zatrudnione na umowę o pracę mogą dostać taki urlop i jest on wliczany do okresu zatrudnienia. To ważne, bo od niego zależą uprawnienia pracownicze - np. długość urlopu wypoczynkowego. Poza tym okres, kiedy kobieta na etacie pozostaje na wychowawczym, jest traktowany jako tzw. składkowy. I choć w tym czasie nie dostaje wynagrodzenia, to składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansuje jej państwo, z kolei opłacane bez przerw składki oznaczają wyższą emeryturę.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK