| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Zagraniczne firmy bez wpisu do KRS

Przedsiębiorcy z Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i do ewidencji działalności gospodarczej.


ZMIANA PRAWA

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przewiduje istotne zmiany w rejestracji przedsiębiorców z państw Unii, EOG oraz Szwajcarii. Będą oni mogli na terytorium Polski czasowo świadczyć usługi bez konieczności uzyskiwania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS albo ewidencji w gminie. Projekt tym samym wdraża do polskiego prawa postanowienia tzw. dyrektywy usługowej o swobodzie świadczenia usług. Zdaniem przedsiębiorców proponowane zmiany przyniosą zasadnicze ułatwienie dla przedsiębiorców zagranicznych.

- W przypadku, gdy będą oni świadczyć w Polsce usługi o charakterze tymczasowym, nie będą ponosić dodatkowych kosztów związanych z tworzeniem centrów operacyjnych w naszym kraju - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG), wiceprezes Eurochambres.

Jak wskazuje jednak Jarosław Chojnacki, prawnik z Kancelarii Baker & McKenzie, zmiana nie będzie mieć wpływu na prowadzenie przez te podmioty takich rodzajów działalności, jak np. bankowa czy ubezpieczeniowa, dla której przepisy prawa polskiego zastrzegają szczególną formę organizacyjno-prawną.

- Działalność ta będzie, jak dotychczas, wykonywana na zasadach wskazanych w przepisach określających sposób i formę jej prowadzenia - podkreśla Jarosław Chojnacki.

Na podstawie obecnych przepisów przedsiębiorcy zagraniczni z siedzibą na obszarze Unii lub EOG mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów i przedstawicielstw, na podstawie wymaganych koncesji lub zezwoleń uzyskanych w państwie stanowiącym ich siedzibę. Mają przy tym obowiązek rejestracji w KRS lub ewidencji, również w przypadku gdy świadczą usługi o charakterze tymczasowym.

- Obecne polskie przepisy nawet w ogóle nie przewidują tymczasowej działalności gospodarczej takich przedsiębiorców. W sensie prawnym oznacza to obowiązek otwarcia działalności niejako od początku w formie oddziału lub przedstawicielstwa, oczywiście z obowiązkiem rejestracji - podkreśla prezes KIG.

Jak wskazuje ekspert Baker & McKenzie bezpośrednim skutkiem zmian będzie pełna realizacja zasady swobody przedsiębiorczości, sformułowana w art. 43 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. W zasadzie tej zawiera się m.in. prawo do czasowego świadczenia usług w innym państwie Wspólnoty niż to, w którym dany przedsiębiorca zamieszkuje i działa. Czasowe świadczenie usług odbywa się na takich samych warunkach, jak obowiązujące obywateli tego państwa, w którym przedsiębiorca świadczy swoje usługi oraz na podstawie wpisu do ewidencji lub rejestru sądowego, które uzyskał on w państwie Wspólnoty, w którym ma on siedzibę (zamieszkuje) i działa.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RynekPierwotny.pl

Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK