| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

Polskie firmy w 2008 roku przeznaczą na inwestycje 155 mld zł - wynika z prognoz GP. Mimo wzrostu stóp procentowych, bankowcy nie widzą spadku popytu na kredyty dla firm. Podwyżka stóp o jeszcze 1 pkt proc. może ograniczyć opłacalność niektórych inwestycji.


Od kwietnia 2007 r. stopy procentowe wzrosły już sześciokrotnie, w sumie o 150 pkt bazowych. Zaczynają się pojawiać głosy o możliwym schłodzeniu gospodarki, niektórzy członkowie RPP mówią o ryzyku związanym z podnoszeniem stóp, a mogącym się zmaterializować w postaci słabszego zapału firm do inwestowania. Tymczasem z prognoz GP wynika, że ten rok, choć gorszy, jeżeli chodzi o dynamikę inwestycji, nie powinien być zły. Firmy mogą zainwestować ok. 155 mld zł, wobec ok. 133 mld zł rok wcześniej. Powstaje pytanie, czy i jak działania RPP wpływają na poziom inwestowania przedsiębiorstw.

Z rozmów ze środowiskiem przedsiębiorców wynika, że wysokość oprocentowania jest brana pod uwagę, ale jeżeli stopy rosną w warunkach wzrostu gospodarczego, to firmy nie zwracają na to tak dużej uwagi.

- Rosnące stopy procentowe są dla nas niepokojącym zjawiskiem, ale jeszcze nie jest tak, że skreślamy projekty inwestycyjne z powodu wyższego kosztu ich realizacji. Na razie większym problemem dla nas jest ochłodzenie koniunktury - na razie to jest główny czynnik rozważania przez nas kolejnych projektów inwestycyjnych - mówi Paweł Wyrzykowski, prezes spółki Pfleiderer Grajewo.

Podobnie do sprawy podchodzą bankowcy.

- Jest czynnik, który w sposób decydujący wpływa na skłonność do inwestowania przez firmy, to koniunktura gospodarcza. Gdy pogarszają się perspektywy gospodarcze, przekłada się to od razu na popyt na kredyty dla przedsiębiorstw - twierdzi Łukasz Piasta z banku DnB Nord, który specjalizuje się m.in. w udzielaniu kredytów korporacyjnych.

Na razie wszystko wskazuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego wzrost PKB w 2008 roku przekroczy 5 proc. przy silnym udziale popytu wewnętrznego.

Także dane o podaży pieniądza wskazują na ciągle rosnące zadłużenie firm w bankach - w ciągu 2007 roku wzrosło ono o ponad 33 mld zł. Potencjał wzrostu tego rynku jest nadal duży, bo z badań PKPP Lewiatan przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta podczas inwestycji ze środków własnych (73,1 proc.) w postaci kapitału własnego i zysku przenoszonego z ubiegłych lat. Wzrosło, choć nieznacznie, wykorzystanie leasingu i funduszy unijnych jako źródeł inwestowania.

- Z naszych badań wynika, że dla ponad połowy małych i średnich firm zmiana oprocentowania nie ma wpływu na podejmowane decyzje inwestycyjne, a mała waga tego czynnika wynika właśnie z faktu, że polskie firmy w bardzo małym stopniu finansują inwestycje z kredytów bankowych. - mówi Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK