| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

O 20 mld zł więcej inwestycji niż rok temu

Polskie firmy w 2008 roku przeznaczą na inwestycje 155 mld zł - wynika z prognoz GP. Mimo wzrostu stóp procentowych, bankowcy nie widzą spadku popytu na kredyty dla firm. Podwyżka stóp o jeszcze 1 pkt proc. może ograniczyć opłacalność niektórych inwestycji.


Od kwietnia 2007 r. stopy procentowe wzrosły już sześciokrotnie, w sumie o 150 pkt bazowych. Zaczynają się pojawiać głosy o możliwym schłodzeniu gospodarki, niektórzy członkowie RPP mówią o ryzyku związanym z podnoszeniem stóp, a mogącym się zmaterializować w postaci słabszego zapału firm do inwestowania. Tymczasem z prognoz GP wynika, że ten rok, choć gorszy, jeżeli chodzi o dynamikę inwestycji, nie powinien być zły. Firmy mogą zainwestować ok. 155 mld zł, wobec ok. 133 mld zł rok wcześniej. Powstaje pytanie, czy i jak działania RPP wpływają na poziom inwestowania przedsiębiorstw.

Z rozmów ze środowiskiem przedsiębiorców wynika, że wysokość oprocentowania jest brana pod uwagę, ale jeżeli stopy rosną w warunkach wzrostu gospodarczego, to firmy nie zwracają na to tak dużej uwagi.

- Rosnące stopy procentowe są dla nas niepokojącym zjawiskiem, ale jeszcze nie jest tak, że skreślamy projekty inwestycyjne z powodu wyższego kosztu ich realizacji. Na razie większym problemem dla nas jest ochłodzenie koniunktury - na razie to jest główny czynnik rozważania przez nas kolejnych projektów inwestycyjnych - mówi Paweł Wyrzykowski, prezes spółki Pfleiderer Grajewo.

Podobnie do sprawy podchodzą bankowcy.

- Jest czynnik, który w sposób decydujący wpływa na skłonność do inwestowania przez firmy, to koniunktura gospodarcza. Gdy pogarszają się perspektywy gospodarcze, przekłada się to od razu na popyt na kredyty dla przedsiębiorstw - twierdzi Łukasz Piasta z banku DnB Nord, który specjalizuje się m.in. w udzielaniu kredytów korporacyjnych.

Na razie wszystko wskazuje, że pomimo spowolnienia gospodarczego wzrost PKB w 2008 roku przekroczy 5 proc. przy silnym udziale popytu wewnętrznego.

Także dane o podaży pieniądza wskazują na ciągle rosnące zadłużenie firm w bankach - w ciągu 2007 roku wzrosło ono o ponad 33 mld zł. Potencjał wzrostu tego rynku jest nadal duży, bo z badań PKPP Lewiatan przeprowadzonych w ubiegłym roku wynika, że zdecydowana większość przedsiębiorstw korzysta podczas inwestycji ze środków własnych (73,1 proc.) w postaci kapitału własnego i zysku przenoszonego z ubiegłych lat. Wzrosło, choć nieznacznie, wykorzystanie leasingu i funduszy unijnych jako źródeł inwestowania.

- Z naszych badań wynika, że dla ponad połowy małych i średnich firm zmiana oprocentowania nie ma wpływu na podejmowane decyzje inwestycyjne, a mała waga tego czynnika wynika właśnie z faktu, że polskie firmy w bardzo małym stopniu finansują inwestycje z kredytów bankowych. - mówi Małgorzata Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK