REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prognozy GP: w 2008 roku ponad 5 proc. wzrostu PKB

Mirek Kuk

REKLAMA

Mimo spowolnienia na świecie polska gospodarka powinna się nadal szybko rozwijać. Rosnąca w I półroczu inflacja wyhamuje pod koniec roku i osiągnie poziom 3,7 proc.. Złoty pozostanie mocny do euro, ale eksperci nie wykluczają przejściowego osłabienia naszej waluty.

Ekonomiści są zgodni, że polski produkt krajowy brutto będzie się w 2008 roku rozwijać w tempie nieco wyższym niż 5 proc.

REKLAMA

- Tempo rozwoju w granicach 5 proc. przy oczekiwanym spowolnieniu na świecie to znak, że gospodarka jest odporna na zawirowania zewnętrzne - mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka PKO BP.

- Dobra kondycja gospodarki to zasługa nadal silnego popytu wewnętrznego, dochody ludności rosną, inwestycje, choć nieco słabiej, też będą rosły - dodaje Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Zdaniem części ekonomistów ewentualne echa spowolnienia gospodarki światowej dotrą do Polski w drugim lub trzecim kwartale.

W drugiej połowie roku tempo wzrostu gospodarczego może obniżyć się do poniżej 5 proc. Powodem może być otoczenie zewnętrzne, ale też podwyżki stóp procentowych w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie będzie to miało natychmiastowego przełożenia na gospodarkę, ale może pogorszyć klimat inwestycyjny - ocenia Piotr Bujak z Banku Zachodniego WBK.

Ale zaraz dodaje, że niższe tempo PKB nie będzie oznaczać zasadniczej zmiany cyklu koniunkturalnego.

REKLAMA

- To raczej trwałe zejście z wzrostem gospodarczym w okolice 5 proc. Dopóki nie poprawi się sytuacja w najbliższym otoczeniu Polski, a w kraju nie dojdzie do dalszych reform dynamizujących gospodarkę, to trudno oczekiwać powrotu dynamiki PKB do 6 i więcej procent - podkreśla ekonomista BZ WBK.

Styczniowe dane wskazują, że mimo wysokiej dynamiki PKB z pierwszego kwartału ubiegłego roku wzrost PKB w pierwszych trzech miesiącach tego roku nie powinien być bardzo zniekształcony przez efekt bazy.

- Pierwszy kwartał może okazać się zaskakująco dobry pomimo wysokiej bazy z ubiegłego roku. Tak przynajmniej wynika z danych styczniowych - łagodna zima sprzyja budownictwu, wyższe dochody ludności sprawiają, że konsumpcja też radzi sobie dobrze - ocenia ekonomista BZ WBK.

Ceny w górę

REKLAMA

Wraz z ciągle silnym wzrostem PKB inflacja, przynajmniej do lata, utrzyma się na wysokim poziomie. Ekonomiści przyznają, że prognoza wzrostu cen nastręcza wielu trudności - wystarczy zaznaczyć, że różnica między najwyższą prognozą wskaźnika CPI na koniec roku a najniższą to 1,5 pkt proc.

- Prognozowanie inflacji w 2008 roku jest obarczone dużą niepewnością. Jest kilka czynników, które w efekcie mogą zmieniać wskaźnik o kilka dziesiątych procenta. Naszym zdaniem po okresie utrzymywania się inflacji powyżej 4 proc. do jesieni, później nastąpi jej spadek do ok. 3,5 proc. na koniec roku, na co wpływ będzie miał efekt bazy, ale także prawdopodobnie niższe ceny ropy i obniżające tempo inflacji czynniki globalizacyjne - mówi Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Złoty ciągle silny

Po umocnieniu się złotego do euro w ciągu ostatnich kilku miesięcy ekonomiści spodziewają się stabilizacji kursu polskiej waluty. Większą zmiennością ma cechować się zachowanie złotego względem dolara.

- W drugiej połowie roku oczekujemy znacznego umocnienia dolara do euro, ponieważ wszystkie złe informacje o gospodarce amerykańskiej są już raczej w cenach. Efektem umocnienia dolara do euro będzie wzrost kursu amerykańskiej waluty do złotego na koniec roku do poziomu ok. 2,52 - ocenia Marta Petka.

Mimo stabilizacji kursu do euro, niewykluczone jest chwilowe osłabienie polskiej waluty.

- Latem złoty może się osłabiać ze względu na wypłaty dywidend przez spółki z udziałem zagranicznego kapitału. Nadal jesteśmy w trendzie umacniającym, choć tempo wzrostu wartości złotego może spowolnić ze względu na pogarszający się bilans płatniczy, a także na niepewność co do sytuacji w światowej gospodarce - twierdzi Marcin Bilbin, analityk rynków finansowych w Pekao.

Prognozy GP: wskaźniki gospodarcze w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mirek Kuk

miroslaw.kuk@infor.pl

OPINIA

KRZYSZTOF RYBIŃSKI

były wiceprezes NBP

Trendy w gospodarce nie ulegają gwałtownym zmianom z kwartału na kwartał. Mimo utrzymującej się niepewności na rynkach światowych perspektywy są dobre - inwestycje rosną, spożycie dzięki wzrostowi wynagrodzeń także, a Polska jest nadal atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych. Ten rok zamknie się wzrostem PKB w okolicach 5,0 proc. Jednak niepewność pozostaje, bo nie wiadomo, jak się zakończy kryzys na rynku nieruchomości w USA. Gdyby okazało się, że amerykańska gospodarka przeżywa bardzo trudne lądowanie, wówczas w skali globalnej oznaczałoby to spowolnienie i z opóźnieniem dotarłoby do Polski. Ale wydaje się, że obecnie podejmowane przez FED i tamtejszy parlament działania pozwolą na uniknięcie spowolnienia gospodarczego i ten impuls zewnętrzny nie będzie dla Polski na tyle silny, by wybić ją ze ścieżki 5-proc. wzrostu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA