| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nieważna umowa wywołuje skutki w zakresie podatku

Nieważna umowa wywołuje skutki w zakresie podatku

Uznanie za nieważną czynności prawnej z uwagi na niezachowanie formy prawnej czy wymogów reprezentacji nie oznacza, że nie wywołuje ona skutków podatkowych.


Oddalając skargę kasacyjną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie prawa podatkowego ma szerszy niż cywilistyczny charakter. Liczy się skutek czynności w postaci możliwości korzystania z pieniędzy. Przy czym bez znaczenia pozostaje nieważność umowy z uwagi na nienależytą reprezentację.

Spółka zawarła umowę pożyczki z jedynym swoim udziałowcem, który też reprezentował spółkę przy podpisywaniu umowy. Organy podatkowe uznały, że spółka w okresie dysponowania pieniędzmi uzyskała nieodpłatne świadczenie. Pożyczki nie były oprocentowane, a więc wartość odsetek zaoszczędzonych przez spółkę stanowiło nieodpłatne świadczenie, które należało opodatkować.

Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Skarżąca wskazywała na bezwzględną nieważność umowy pożyczki z uwagi na niedochowanie wymogów należytej reprezentacji. A nieważna umowa nie może wywołać skutków podatkowych. Przepisów ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oddalając skargę kasacyjną, NSA podzielił stanowisko sądu I instancji, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie. Powołując się na orzecznictwo, sąd przypomniał, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie prawa podatkowego ma szerszy charakter niż w prawie cywilnym. Dla opodatkowania liczy się skutek, efekt, że podatnik mógł dysponować pieniędzmi.

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt II FSK 1715/06

ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »