| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wystarczy, że przedsiębiorca kopię odwołania wyśle pocztą

Wystarczy, że przedsiębiorca kopię odwołania wyśle pocztą

Przedsiębiorcy nie będą musieli doręczać kopii odwołania zamawiającemu, wystarczy, że wyślą ją pocztą.


zmiana prawa

Projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych wprowadza w procedurze wnoszenia odwołań z pozoru niewielką zmianę. Przedsiębiorca będzie miał obowiązek przesłania kopii treści odwołania zamawiającemu. Przesłania, a nie tak jak jest teraz, przekazania. W zamówieniach to kolosalna różnica - bo nie będzie miało znaczenia, kiedy kopia dotrze do zamawiającego. A dziś jest to główny powód odrzucania odwołań.

- Zgodnie z proponowaną zmianą art. 184 ust. 2 p.z.p. będzie nakazywał jedynie przesłać zamawiającemu kopię odwołania, natomiast nie będzie wymogu doręczenia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku przesłania odpisu skargi przeciwnikowi - wskazuje Dorota Wiszniewska z Kancelarii Prawnej Dorota Wiszniewska i Wspólnicy.

Jej zdaniem, projektowana regulacja usunie wątpliwości interpretacyjne związane ze stosowaniem art. 184 ust. 2 p.z.p., odformalizuje postępowanie odwoławcze oraz ujednolici zasady wnoszenia środków ochrony prawnej.

Z kolei Dominik Wojcieszek, prawnik w Kancelarii Prawnej Jerzy T. Pieróg, zwraca uwagę na niejednoznaczność przepisu i wątpliwości interpretacyjne, jakie zrodził on w przyszłości.

- Sformułowanie: przesyłając kopie treści odwołania można interpretować jako zniesienie wymogu doręczenia zamawiającemu kopii odwołania przed upływem terminu na jego wniesienie do prezesa UZP. Wyraz przesyłając pochodzi od wyrazów przesłać, wysłać. Wystarczające mogłoby być więc samo nadanie na poczcie.

- Z drugiej strony dalsza część przepisu pozostała niezmieniona i jej interpretacja na zasadzie a contrario oznaczałaby dla wykonawcy utrzymanie obowiązku nie wysłania, ale doręczenia zamawiającemu kopii odwołania - wskazuje Dominik Wojcieszek.

Moje wątpliwości są tym większe, że projekt nowelizacji nie zmienia art. 187 ust. 4 pkt 7, który nakazuje odrzucić odwołanie właśnie w przypadku, gdy wykonawca nie przekazał kopii odwołania.

W uzasadnieniu projektu nie ma ani słowa o zmianie sposobu dostarczania kopii.

- Absolutnym zaskoczeniem i nieporozumieniem jest brak omówienia tej zmiany w uzasadnieniu projektu nowelizacji. To tak, jakby projektodawca chciał przeprowadzić zmianę po cichu, trochę tylnymi drzwiami - ocenia Piotr Trębicki, radca prawny, szef działu zamówień publicznych w Kancelarii Gessel w Warszawie.

- Przypomina to trochę historię największej wpadki polskiej legislacji, czyli słynnych słów lub czasopisma. Być może za tajnością zmiany słowa przekazuje na przesyła stoi jednak niechęć do przyznania się do błędu, czyli tego, że w obecnej wersji przepis jest skandalicznie zredagowany, a polskiemu systemowi zamówień publicznych wyrządził wiele szkód - dodaje Piotr Trębicki.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bobkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK