REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje ułatwią inwestycje

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Resort infrastruktury ma już gotowy projekt ustawy o koncesjach na roboty budowlane oraz usługi. Wkrótce ma on trafić do uzgodnień międzyresortowych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Koncesje mają być łatwiejsze do zastosowania i mniej sformalizowane niż tradycyjne partnerstwo publiczno-prywatne. W najbliższym czasie będzie je można wykorzystać do inwestycji związanych z organizacja Euro 2012. Dotąd podmioty publiczne wielokrotnie wykorzystywały instytucję koncesji na roboty budowlane z prawa zamówień publicznych do współpracy z przedsiębiorcami. Nie mogły jednak realizować koncesji na usługi.

Kompleksowa regulacja

- Projekt kompleksowo reguluje całą problematykę koncesji, czyli zarówno koncesje na roboty budowlane, jak i usługi. Proponowane zmiany nawiązują do regulacji dyrektyw unijnych oraz do zasad ogólnotraktatowych Wspólnoty. Problematyka koncesji na roboty budowlane zostanie przeniesiona z prawa zamówień publicznych do nowej ustawy koncesyjnej przede wszystkim dlatego, że regulacja dotyczącą zamówień ma zbyt sztywny i formalny charakter - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Podkreśla, że podobne ustawy koncesyjne obowiązują także we Włoszech, Hiszpanii oraz w Czechach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wzorce unijne

W zakresie koncesji na roboty budowlane nowa ustawa będzie uwzględniać postanowienia Dyrektywy 2004/18/WE oraz dotychczasowe regula- cje z prawa zamówień publi- cznych.

- Podmioty publiczne, zwłaszcza samorządy, od lat korzystają z prawa zamówień publicznych, dlatego prościej im będzie stosować regulację, która wywodzi się z procedury zamówieniowej niż zupełnie nowy niesprawdzony instrument prawny - uzasadnia minister.

Natomiast koncesje na usługi resort infrastruktury opracował, opierając się na orzecznictwie ETS i wykładni zasad ogólnotraktatowych.

- W dyrektywach UE koncesje na usługi co prawda zdefiniowano, ale nie przyporządkowano im jakiejś konkretnej procedury. Oznacza to, że państwa członkowskie mają pewną swobodę w tym zakresie - wskazywał minister.

REKLAMA

- Inicjatywę resortu infrastruktury oceniam pozytywnie. Ustawa umożliwi zastosowanie koncesji do transakcji dotyczącej świadczenia usług przez partnera prywatnego. Regulacje dotyczące koncesji na roboty budowlane mają zostać przeniesione do ustawy o koncesjach na usługi. Wydaje się to dobrym rozwiązaniem i bardziej przejrzystym niż pozostawienie tych regulacji w dwóch różnych ustawach - ocenia Agnieszka Ferek, radca prawny z kancelarii Lovells.

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności. Jednocześnie ma być jednak pozbawiona restrykcji i obostrzeń, które zawiera obecne prawo zamówień publicznych. Będzie miała głównie charakter negocjacyjny.

Elastyczne procedury

- Po analizie złożonych wniosków kandydaci będą zapraszani do negocjacji co do istotnych aspektów koncesji. Następnie uczestnicy negocjacji zostaną poproszeni o złożenie swojej ofert. Kryteria wyboru wykonawcy zostaną doprecyzowane podczas negocjacji - mówi minister.

Projekt zakłada, że dla robót budowlanych będzie funkcjonował próg 5 150 mln euro, powyżej którego będzie obowiązek zamieszczania ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym UE. W przypadku usług podmiot publiczny będzie mógł zamieszczać ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Przewidziana została także możliwość inicjowania koncesji przez przedsiębiorców.

- Kandydat zainteresowany koncesją sam będzie mógł także złożyć wniosek i swoje oświadczenie woli, że jest w stanie wykonać daną inwestycję - twierdzi Andrzej Panasiuk.

Nowością będzie sposób rozstrzygania sporów między oferentami. Zrezygnowano ze skomplikowanej i czasochłonnej procedury odwoławczej typowej dla zamówień publicznych.

Skargi do WSA

- Przedsiębiorcy będą mogli wnosić skargi na czynności dotyczące wyboru oferenta do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu dziesięciu dni. Procedura odwoławcza będzie szybka i wydajna. Przed wydaniem orzeczeniem sąd będzie mógł orzec co do możliwości zawarcia umowy koncesyjnej - wskazuje Andrzej Panasiuk.

Będzie można poprawiać oczywiste pomyłki w ofertach, tak aby drobne formalne błędy nie powodowały unieważnienia wyboru wykonawcy, który jest tańszy.

Ustawa o PPP

Jednocześnie w resorcie gospodarki trwają prace nad projektem nowej ustawy o PPP.

- W nowej ustawie o PPP chcielibyśmy zrezygnować z obowiązków biurokratycznych utrudniających współpracę środowisk biznesowych z podmiotami publicznymi. Zamiast tworzyć nowe, skomplikowane procedury, wolimy odsyłać do tych, które już obowiązują. Ustawa będzie więc regulować tylko niezbędne kwestie, nieuregulowane w innych przepisach, czyli przykładowo sprawy bezpieczeństwa finansowego i wpływu projektu PPP na dług publiczny - wskazuje Adam Szejnfeld, wiceminister gospodarki.

Fot. Marek Matusiak

Andrzej Panasiuk, wiceminister infrastruktury, uważa, że koncesje na usługi uelastycznią procedury inwestycyjne

Procedura wyboru koncesjonariusza będzie uwzględniać zasady jawności, równości i konkurencyjności

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA