| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Likwidacja barier prawnych w gospodarce to nie jest akcja jednorazowa

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie będą już musiały zamawiać drogich sprawozdań biegłych dotyczących planów łączenia się spółek lub podziału małych przedsiębiorstw, a przewoźnicy towarowi nie będą mieli obowiązku posiadania przy sobie oddzielnych dokumentów przewozowych.

Jeżeli będzie ten sam standard tych usług, to zwiększy się konkurencja. Przykładowo Polak będzie mógł skorzystać z konta, które mu zaproponuje bank niemiecki lub inny. Większość transferów będzie wykonywanych elektronicznie. Natomiast przelew w banku będzie wykonywany według jednakowego standardu w całej UE, a nawet na takich samych drukach.

Not. ŁK

Kolejnym przykładem jest nowy kodeks celny w formie elektronicznej. Ten elektroniczny system celny (e-cu-stoms) stworzy europejski system elektronicznej wymiany danych między władzami publicznymi i przedsiębiorstwami. Usprawnione procedury celne, wykorzystujące zautomatyzowane i wzajemnie powiązane systemy celne, przyczynią się do zwiększenia handlu międzynarodowego. W momencie osiągnięcia pełnej operacyjności zintegrowany system pozwoli przedsiębiorstwom na oszczędności rzędu 2,5 mld euro rocznie.

ELEKTRONICZNY SYSTEM CELNY E-CUSTOMS

Elektroniczny system celny e-customs jest już wdrażany w Polsce. W ramach systemu obieg dokumentów będzie odbywał się drogą elektroniczną. Praca służb celnych ma przebiegać szybciej i sprawniej z uwagi na brak konieczności osobistego załatwiania spraw w urzędzie celnym.

E-customs, czyli tzw. elektroniczne cło, polega na stworzeniu ram legislacyjnych, organizacyjnych i informatycznych w krajach UE, by umożliwić lepszą koordynację procesu handlu międzynarodowego, zapewnić wiele ułatwień dla przedsiębiorców.

System ma także usprawnić funkcjonowanie administracji celnych wszystkich państw członkowskich, tak aby działały jak jeden organ. E-customs ma jednocześnie zapewnić bardziej skuteczną kontrolę i dozór celny oraz przyspieszyć przepływ towarów.

System wymaga zmiany przepisów (zmiana kodeksu celnego oraz zmodernizowanego kodeksu celnego), które wprowadzają liczne uproszczenia i ułatwienia dla przedsiębiorców oraz dla administracji celnej, ale warunkiem ich stosowania jest funkcjonowanie określonych systemów informatycznych (m.in. Systemu Kontroli Eksportu, Systemu Kontroli Importu, Systemu Zarządzania Ryzykiem). Wdrożenie ich wymaga interoperacyjności między wszystkimi urzędami celnymi we Wspólnocie, a także urzędami celnymi i innymi instytucjami obsługującymi obrót towarowy z zagranicą.

ŁK

W styczniu 2007 r. postanowiliśmy zmierzyć się z problemem biurokracji i opracowaliśmy plan działania, umożliwiający zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorstw w UE o 25 proc. w 2012 roku. To ambitny, ale realistyczny cel. W ubiegłym roku Rada Europejska uznała ten plan i wezwała państwa członkowskie do wyznaczenia ambitnych celów na porównywalnym poziomie. Na to wezwanie odpowiedziało już 12 państw członkowskich. Analizy ekonomiczne wskazują na to, że wysiłki na rzecz zmniejszenia biurokracji o 25 proc., podejmowane w sposób skoordynowany na szczeblu unijnym i krajowym, mogą przynieść korzyści gospodarcze w postaci dodatkowych 1,5 proc. PKB (lub 150 mld euro).

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK