| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

PIT-16A: należy wykazać tylko składki faktycznie zapłacone

W czwartek upływa termin składania przez podatników opodatkowanych w formie karty podatkowej rocznej deklaracji o zapłaconych i odliczonych składkach na ubezpieczenie zdrowotne w 2007 roku.


Karta podatkowa jest jedną z uproszczonych, zryczałtowanych form rozliczania podatku dochodowego. Podatek ten opłacany jest miesięcznie w wysokości wynikającej z decyzji naczelnika urzędu skarbowego ustalającej wysokość podatku odrębnie na każdy rok podatkowy. Zaletą karty podatkowej jest nie tylko z góry określona stawka podatku, ale również prostota rozliczeń. Przedsiębiorcy korzystający z tej formy opodatkowania nie składają zeznania rocznego. Nie dotyczy ich także obowiązek składania deklaracji miesięcznych. Muszą jedynie złożyć do 31 stycznia po upływie roku podatkowego roczną deklarację PIT-16A o wysokości składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.

Zasady rozliczania podatku w formie karty podatkowej określone zostały w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgodnie z art. 31 ust. 1 tej ustawy, podatek dochodowy w formie karty podatkowej podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pod warunkiem że nie została ona odliczona od podatku dochodowego. Kwota składki, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

Sporządzając deklarację PIT-16A, należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po pierwsze, kwota odliczenia składki nie może przekraczać wysokości podatku należnego za dany miesiąc. W przypadku gdy podatek wynikający z decyzji urzędu skarbowego będzie niższy niż kwota składki podlegająca odliczeniu, to podatek można pomniejszyć tylko o część składki, do wysokości należnego podatku. Po drugie, na formularzu podatnik wykazuje wyłącznie składki faktycznie opłacone w trakcie roku podatkowego, którego deklaracja dotyczy. Jeżeli zatem zdarzyło się, że podatnik nie uiścił składki za dany miesiąc, to nie ma również prawa odliczać jej od karty ani wykazywać w PIT-16A. W deklaracji za 2007 rok przedsiębiorca musi również wykazać składkę zdrowotną za grudzień 2006 r., która była płatna w styczniu 2007 r. Analogicznie składka za grudzień 2007 r. zostanie uwzględniona dopiero w deklaracji PIT-16A za 2008 rok.

Deklaracje można złożyć osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego lub wysłać listem poleconym.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK