| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy muszą złożyć do ZUS druki IWA

Pracodawcy muszą złożyć do ZUS druki IWA

Pracodawcy zatrudniający co najmniej dziesięciu pracowników muszą do czwartku złożyć informacje konieczne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.


Płatnicy składek mają zaledwie trzy dni na złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za 2007 rok. Muszą one zostać wpisane do druku ZUS IWA. Obowiązek przekazania takiej informacji dotyczy tych przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku zgłosili do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej dziesięciu ubezpieczonych miesięcznie. Równocześnie firmy te muszą być zgłoszone jako płatnicy składek od 1 stycznia do 31 grudnia 2007 r. oraz co najmniej jeden dzień w styczniu 2008 r. Muszą być także wpisane do rejestru REGON w roku, za który była składana informacja (31 grudnia 2007 r.).

Obowiązku złożenia informacji ZUS IWA nie mają płatnicy, którzy choć w jednym miesiącu 2007 roku nie byli płatnikami składek na ubezpieczenie wypadkowe, czyli nie zgłaszali żadnej osoby do ubezpieczenia wypadkowego.

Płatnik składek przekazuje informację ZUS IWA w takiej samej formie, jaka obowiązuje go w odniesieniu do innych dokumentów przesyłanych do ZUS. Jeżeli więc zobowiązany jest do przekazywania dokumentów poprzez teletransmisję danych w formie dokumentów elektronicznych, korzystając z aktualnego programu Płatnik, to również informacja ZUS IWA powinna być przekazana w tej formie. Natomiast przedsiębiorcy uprawnieni do składania takiej informacji w formie papierowej, przekazują ją właśnie w takiej formie. W przypadku przekazywania tego druku drogą pocztową na kopercie powinien być umieszczony napis: ZUS IWA.

Zakład zwraca także uwagę, aby nie popełnić błędu przy wypełnianiu pola 01 w bloku IV, który jest zatytułowany: rodzaj działalności według PKD. W tym miejscu należy wpisać pełny pięcioznakowy kod PKD, który posiadał płatnik w rejestrze REGON w ostatnim dniu ubiegłego roku.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Bojko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK