REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny materiałów budowlanych gwałtownie nie wzrosną

Roman Grzyb

REKLAMA

W 2008 roku ceny materiałów budowlanych wzrosną najwyżej o 10-15 proc. Na pewno nie powtórzy się sytuacja z I połowy 2007 roku, kiedy ceny wzrosły aż o 100 proc.

Mimo że nadal nie ma prawdziwej zimy, to materiałów budowlanych w składach nie brakuje - mówi Marzena Mysior-Syczuk z Polskich Składów Budowlanych.

REKLAMA

Powtórzenia ubiegłorocznych wzrostów cen nikt się w branży nie spodziewa. Ubiegły rok był wyjątkowy - uważa Ryszard Kowalski ze Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Jednocześnie mieliśmy histerię związaną z podatkiem VAT, którą wykorzystali deweloperzy, powtarzając: kupuj, bo będzie drożej, z drugiej strony, nastąpił zdecydowany wzrost popytu spowodowany wzrostem naszych dochodów, a szczególnie łatwym dostępem do tanich kredytów hipotecznych. Ta sytuacja jest nie do powtórzenia.

- Marże deweloperów, hurtowników i producentów materiałów budowlanych rosły do momentu aż import z zagranicy nasycił polski rynek - mówi.

Zdaniem Kowalskiego, klienci mają już świadomość, że w przypadku braku materiałów na polskim rynku można sprowadzić dachówki lub cegły nawet z dalekiej Słowenii czy z Włoch.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nikt nie będzie już kupował na zapas, bo ci, którzy tak zrobili, słono za to zapłacili - mówi Ryszard Kowalski.

REKLAMA

Jerzy Łuszczek, dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, szacuje, że w tym roku trzeba się liczyć ze wzrostem cen o 5-10 proc. On też zwraca uwagę, że większy wzrost cen powstrzyma natychmiast import materiałów budowlanych z zagranicy. Ten sam czynnik zapobiegnie podwyżkom cen w cementowniach - mimo niskich limitów emisji CO2.

Czynnikiem zachęcającym do podwyżek mógłby być wzrost popytu, ale popyt na nowe mieszkania zatrzymał się. Co prawda, w ubiegłym roku wydano rekordową liczbę ponad 200 tys. pozwoleń na budowę, ale niektóre inwestycje zostaną przez deweloperów wstrzymane, bo są kłopoty ze sprzedażą już wybudowanych mieszkań.

Największym pesymistą jest Zbigniew Bachman z Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Spodziewa się on podwyżki cen materiałów budowlanych nawet powyżej 15 proc.

REKLAMA

- Jeśli płace w ostatnim roku wzrosły średnio o 12 proc., jeśli bardzo drogie są paliwa, zdrożeje energia elektryczna, a drewno już zdrożało o 15 proc., to ceny powinny wzrosnąć. Dodatkowo mamy drugą z rzędu zimę pozwalającą prowadzić w zasadzie wszystkie prace budowlane. Jeśli ktoś może, to lepiej teraz kupować materiały budowlane - mówi Ryszard Kowalski.

Trzeba mieć tylko gdzie je składować. Nie będzie dużego wzrostu cen, jednak jest to najlepszy moment. Sprzedawcy są bardziej skłonni do udzielania rabatów i upustów, gdy materiały zalegają na składzie. Tegoroczny wzrost cen może być zbliżony do inflacji, natomiast na rynku chemii budowlanej i styropianu nie powinno być raczej żadnych podwyżek - tak duża jest konkurencja, że nikt się nie będzie wychylał z tego typu inicjatywami.

CO WPŁYWA NA CENY MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Czynniki powodujące wzrost cen materiałów budowlanych:

• Wzrost płac

• Wysokie ceny ropy naftowej

• Spodziewane podwyżki cen energii elektrycznej

• Łagodna zima

• Niskie limity emisji CO2

Czynniki wpływające na stabilizację lub spadek cen materiałów budowlanych

• Drożejące, trudniej dostępne kredyty hipoteczne

• Import materiałów budowlanych

• Mocna złotówka

• Wysokie marże sprzedawców

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA