| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NewConnect: oferty mniejsze, ale firmy będą debiutować

NewConnect: oferty mniejsze, ale firmy będą debiutować

Mimo pogorszenia się nastrojów na giełdzie niewiele spółek, które chcą wejść na rynek NewConnect, odłoży swój debiut. Jednak nie będą to duże oferty.

Zmniejszenie się liczby debiutów będzie zależało od tego, jak długo utrzyma się niekorzystna sytuacja na giełdzie. Okres głębszej dekoniunktury może zmniejszyć liczbę debiutów na rynku NewConnect, ale nie jestem aż takim pesymistą - mówi Marcin Sójka, analityk DM PKO BP.

Nowy rynek warszawskiej giełdy NewConnect (NC) rozpoczął działalność 30 sierpnia ubiegłego roku i do tej pory rozwijał się bardzo dynamicznie. Przez cztery miesiące jego funkcjonowania zadebiutowały na nim 24 spółki, a obecnie na NC notowanych jest 26 firm.

Jednak do tej pory ten rynek nie funkcjonował podczas tak złej, jak obecnie, koniunktury giełdowej.

Pogorszenie nastrojów na giełdzie zawsze ogranicza liczbę debiutów i według analityków na NewConnect będzie podobnie. Ale autoryzowani doradcy, którzy są związani z tym rynkiem, twierdzą, że liczba debiutów na NewConnect nie musi się znacznie zmniejszyć. Liczą również, że inwestorzy mogą częściowo przenieść się na ten rynek z głównego parkietu.

W najbliższym czasie nie należy się jednak spodziewać dużej liczby wysokich ofert.

- Nie odkładamy żadnych debiutów, do końca czerwca chcemy wprowadzić na rynek dziesięć firm. Podejmujemy jednak wspólnie ze spółkami decyzję o ograniczeniu emisji - mówi Marcin Duszyński z Capital One Advicers, firmy doradzającej wchodzącym na NewConnect.

- Spółki debiutujące na NewConnect tak bardzo chcą pozyskać kapitał, że są w stanie zaakceptować niższą wycenę swoich akcji i w 2008 roku nie będzie problemów z uplasowaniem ofert do 15 mln zł - dodaje Wojciech Gudawszewski z Wrocławskiego Domu Maklerskiego.

Te opinie potwierdza Jarosław Dominiak ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Według niego prywatni inwestorzy podczas gorszej koniunktury mogą być bardziej zainteresowani ofertami private placement, które są przeprowadzane przed debiutem na NC. Warunki, jakie muszą być spełnione, to odpowiednia wycena tych akcji i jakość debiutujących spółek. Jesienią prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski zapowiadał, że sukcesem rynku będzie sto firm w pierwszą rocznice uruchomienia NewConnect, czyli na koniec sierpnia 2008 r. Osiągnięcie tego celu może okazać się trudne, ale możliwe do końca bieżącego roku.

Największe straty na NewConnect w 2007 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK