| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jeszcze tylko trzy dni na rejestrację w ZUS

Jeszcze tylko trzy dni na rejestrację w ZUS

Niepełnosprawny przedsiębiorca, który chce uzyskać refundację składek na ubezpieczenia społeczne, musi wyrejestrować się z ZUS i ponownie się tam zgłosić do 8 stycznia 2008 r.


Od 1 stycznia 2008 roku obowiązują nowe zasady opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez osoby niepełnosprawne.

- Renciści prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym do czasu ustalenia prawa do emerytury - wyjaśnia Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

Osoby takie objęte są także obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym. Natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dla nich dobrowolne. Zgodnie z ustawą z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), renciści prowadzący firmy muszą rozliczać i opłacać składki na zasadach ogólnych. Dopiero po opłaceniu składek mogą wystąpić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o refundację składek na emeryturę i rentę. Z tego powodu niepełnosprawni przedsiębiorcy muszą zgłosić się do ZUS, aby najpierw wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, a następnie zarejestrować się jako płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Mają na to czas do 8 stycznia 2008 r.

- Zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń musi być bowiem dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania tego obowiązku - przypomina Jacek Dziekan.

Do końca tego terminu pozostało więc jeszcze tylko trzy dni robocze. Jeśli renciści-przedsiębiorcy nie zarejestrują się ponownie w ZUS, nie będą mogli opłacić obowiązkowych składek na emeryturę i rentę, za co grozi im kara do 5 tys. zł. Ponadto nie otrzymają refundacji tych składek z PFRON. A są to niemałe pieniądze, gdyż co miesiąc z tego tytułu powinni wpłacić na ZUS około 400 zł.

Niepełnosprawni przedsiębiorcy, którzy korzystali dotychczas z finansowania składek przez PFRON na starych zasadach, muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia, podając jako datę wyrejestrowania 1 stycznia 2008 r. Jeśli po 31 grudnia 2007 r. nadal będą podlegać ubezpieczeniom (czyli nadal będą prowadzić firmę), muszą złożyć zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA. Jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń trzeba wpisać 1 stycznia 2008 r.

Przedsiębiorcy-renciści będą musieli opłacać składki do dziesiątego dnia każdego następnego miesiąca. Składki za styczeń 2008 r. muszą więc wpłacić najpóźniej 10 lutego tego roku.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK