| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek biopaliw ruszy na nowo

Rynek biopaliw ruszy na nowo

Od początku stycznia weszły w życie przepisy nakazujące producentom i importerom paliw stosowanie biokomponentów. To pozwoli na odtworzenie branży produkcji biopaliw.


Zmiana prawa

Mimo głosów sprzeciwu części branży naftowej, od 1 stycznia 2008 r. producenci i importerzy paliw będą musieli wykazać co najmniej 3,45-proc. udział (licząc wartość energetyczną) biopaliw w ogólnej wartości sprzedaży benzyny i oleju napędowego. Dla producentów biokomponentów, estrów metylowych (dodatków do ON) i bioetanolu (dodatku do benzyny) to powrót do działalności.

- Wreszcie zacznie się coś dziać. Produkcja utrzymywana w 2007 roku na minimalnym poziomie będzie mogła ruszyć - mówi Henryk Zamojski, wiceprezes Krajowej Izby Biopaliw zrzeszającej firmy działające w branży.

Podkreśla jednak, że tak naprawdę produkcja i sprzedaż biopaliw ruszy, gdy w życie wejdą uchwalone w lecie przez Sejm ulgi i zwolnienia podatkowe dla producentów. Rząd PiS od sierpnia nie zdołał przekazać do akceptacji do Brukseli dwóch ustaw (o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, a także o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

- Blokuje to wprowadzenie na rynek biokomponentów jako samoistnych paliw - mówi Henryk Zamojski.

Jak ustaliła GP, zakończono ostatnie ustalenia pomiędzy odpowiedzialnymi za te kwestie Ministerstwem Gospodarki i Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Dokumenty są wysyłane - mówi wysoki urzędnik ministerstwa.

- Mamy nadzieję, że przepisy wejdą w życie pod koniec pierwszego kwartału - dodaje rozmówca GP.

ZE STRONY PODATKÓW

Produkcja biopaliw załamała się na początku 2007 roku, kiedy Ministerstwo Finansów zmniejszyło ulgi w akcyzie na biopaliwa. W 2006 roku wartość wskaźnika wykorzystania biopaliw w Polsce wyniosła ok. 0,92 proc. Według szacunków Adama Kupczyka, prof. SGGW, specjalisty ds. biopaliw transportowych w Instytucie Energetyki Odnawialnej, w 2007 roku wartość wskaźnika może dojść do ok. 70 proc. wartości z roku poprzedniego. Wchodzące w życie 1 stycznia 2008 r. regulacje mają stopniowo zwiększać wykorzystanie biopaliw, tak aby w 2012 roku wskaźnik sięgnął 7 proc. Za nieprzestrzeganie przepisów grożą wysokie kary.

Krzysztof Grad

krzysztof.grad@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »