| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy łamią zakaz pracy w handlu w święta

Firmy łamią zakaz pracy w handlu w święta

Państwowa Inspekcja Pracy nie będzie oceniać, czy praca w święta na stacjach paliw jest nielegalna. Inspektorzy pomogą skierować sprawę do sądu pracownikom stacji, którzy złożą skargę do PIP.


Od 26 października niedozwolona jest praca w handlu w 12 dni świątecznych w roku. Zdaniem ekspertów, zakaz ten dotyczy też np. pracy na stacjach benzynowych. Jednak w październiku PIP uznała, że stacje mają charakter usługowy i ze względu na użyteczność społeczną powinny być otwarte w dni świąteczne. Inspektorzy nie kontrolowali więc stacji 1 i 11 listopada - w pierwsze ustawowo dni wolne od pracy w handlu. Opinia PIP uległa jednak zmianie.

- Przepisy nie określają wprost, czy praca na stacjach w święta jest dozwolona. Dlatego, jeśli w trakcie zbliżających się świąt do PIP trafią skargi od pracowników stacji, inspektorzy pomogą im złożyć skargi do sądu - mówi Bożena Borys-Szopa, główny inspektor pracy.

Jej zdaniem, jedynie sąd może rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące zakazu pracy na stacjach. Z danych PIP wynika, że dotychczas zakaz najczęściej łamały małe placówki handlowe, m.in. sklepy spożywcze, kantory, kwiaciarnie, cukiernie. 1 i 11 listopada do PIP wpłynęło 541 zgłoszeń naruszenia nowych przepisów. Inspektorzy wykryli nieprawidłowości w 70 placówkach. Dotyczyły np. zatrudniania w święta własnych pracowników na podstawie umowy zlecenia lub bez umowy.

- Podczas tych kontroli inspektorzy wykryli też inne nieprawidłowości, np. przekroczenie dobowych i tygodniowych norm czasu pracy - mówi Roman Giedrojć, zastępca głównego inspektora pracy.

Na łamiących przepisy PIP nałożyła ponad 20 mandatów na ogólną kwotę 38 tys. zł i złożyła 16 wniosków o ukaranie do sądu. W trzech sprawach przygotowuje zawiadomienia do prokuratury. PIP zapowiada też kontrole sklepów, w tym super- i hipermarketów. Będą przeprowadzone w Wigilię i przed Nowym Rokiem.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK