| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

PFRON dopłaci do wyposażenia miejsc pracy

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże powiatom środki na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych

Przyznając powiatom pieniądze na cele związane z rehabilitacją niepełnosprawnych PFRON będzie uwzględniał także kwoty przeznaczone dotychczas na refundację kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy osób niepełnosprawnych oraz dofinansowanie do zakładania firm przez takie osoby. Tak wynika z przyjętego przez Radę Ministrów projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków PFRON samorządom powiatowym i wojewódzkim.

 

W praktyce oznacza to, że powiaty będą otrzymywać z funduszu zwrot kosztów wynagrodzenia i składek na ZUS zatrudnionego niepełnosprawnego, wyposażenia ich stanowisk pracy, a także dofinansowania w przypadku podjęcia przez takie osoby działalności gospodarczej. To nowe formy pomocy, które do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) wprowadziła nowela z 15 czerwca tego roku.

Od 7 listopada pracodawcy mogą składać do starosty wnioski o zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy i zatrudnienia dotychczas bezrobotnych niepełnosprawnych oraz dopłaty przysługującej przy zakładaniu firmy. Jednak wiele powiatów w tym roku nie przekaże im pomocy, ponieważ samorządy albo już wydały wszystkie pieniądze przekazane im przez PFRON w 2007 roku na zadania związane z rehabilitacją niepełnosprawnych, albo nie zmieniły uchwał Rady Powiatu w sprawie podziału pieniędzy z PFRON. Zmiana takiej uchwały umożliwia bowiem przekazanie niewykorzystanych w tym roku pieniędzy na nowe formy pomocy pracodawcom i niepełnosprawnym.

- W tym roku wykorzystaliśmy już prawie wszystkie środki z PFRON, dlatego nie planujemy zmiany uchwały rady powiatu - mówi Krystyna Zamorska z Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie, woj. dolnośląskie.

Teraz samorządy będą otrzymywać dodatkowe pieniądze z PFRON właśnie na zwrot kosztów zatrudnienia i wyposażenia miejsc pracy niepełnosprawnych. Co roku PFRON przekazuje powiatom pieniądze na rehabilitację tuż po uchwaleniu budżetu, czyli zazwyczaj w lutym lub marcu. Następnie rada powiatu przyjmuje uchwałę w sprawie podziału tych środków.

Problem ze znalezieniem pieniędzy może mieć jednak sam PFRON. W ubiegłym tygodniu Sejm przegłosował nowelizację ustawy o rehabilitacji, która zmniejszyła o 540 mln zł dotację budżetową dla PFRON.

- Mniejsza dotacja budżetowa oznacza konieczność obniżenia środków PFRON przeznaczonych na inne zadania, przede wszystkim na programy Funduszu - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy PFRON.


Pomoc na zatrudnienie niepełnosprawnych w 2008 roku

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »