| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie refundacja za zagraniczne certyfikaty

Będzie refundacja za zagraniczne certyfikaty

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli uzyskać dotację na pokrycie kosztów certyfikatu wymaganego dla towarów na rynkach zagranicznych. Pomoc może objąć nawet 50 proc. kosztów, do sumy 50 tys. złotych.


zmiana prawa

Pierwszego stycznia 2008 r. wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego na rynkach zagranicznych (Dz.U. nr 210, poz. 1522).

Daje ono polskim przedsiębiorcom prawo ubiegania się o zwrot kosztów poniesionych w celu uzyskania i przedłużanie ważności certyfikatów, świadectw i atestów wyrobu, wymaganych w obrocie towarami na rynkach zagranicznych.

Do objęcia pomocą będą kwalifikować się koszty niezbędnych usług doradczych, przygotowania i tłumaczenia dokumentacji technicznej oraz transportu i ubezpieczenia próbek wyrobu i dokumentacji. Dotacja obejmie także koszty badań certyfikacyjnych oraz wystawienia i wydania certyfikatu wyrobu. Koszty te przedsiębiorcy muszą ponieść w roku kalendarzowym, w którym złożyli wniosek o dotację. Muszą je udokumentować poświadczonymi za zgodność z oryginałem kopiami faktur lub rachunków.

- Wyrażamy zadowolenie z powyższej regulacji. Jest to dofinansowanie, którego obecnie brakowało w systemie pomocowym - podkreśla Andrzej Arendarski, prezydent Krajowej Izby Gospodarczej.

Pomoc będzie przysługiwać wyłącznie mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom (załącznik I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 70/2001) oraz nie dłużej niż do 31 grudnia 2013 r. O przyznaniu środków zdecyduje minister gospodarki. Minister będzie miał na rozpatrzenie wniosku 30 dni. Wnioski trzeba będzie składać do 31 października każdego roku.

- Należy zauważyć, że w programie Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (Działanie 2.1) małe i średnie firmy mogły otrzymać od 50 do 100 proc. wsparcia na działania doradcze związane z certyfikacją. Środki finansowe w tym działaniu uległy już ponad rok temu wyczerpaniu - podsumowuje Andrzej Arendarski.

Istotne dla udzielania pomocy de minimis (nie podlega ona zgłoszeniu Komisji) na realizację przedsięwzięć na Jednolitym Rynku Europejskim (JRE) są także trzy inne rozporządzenia Rady Ministrów, które od niedawna obowiązują (od 14 listopada 2007 r.).

1) Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację branżowych projektów promocyjnych w zakresie eksportu lub sprzedaży na JRE (Dz.U. nr 211, poz. 1542) (pokazy, wystawy, prezentacje, spotkania branżowe, które odbywają się za granicą, a także szkolenia i warsztaty lub badania rynku zagranicznego).

2) Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację przedsięwzięć wydawniczych promujących eksport lub sprzedaż na JRE (Dz.U. nr 211, poz. 1543).

3) Rozporządzenie w sprawie udzielania pomocy de minimis na realizację niektórych przedsięwzięć w zakresie promocji i wspierania eksportu lub sprzedaży na JRE (Dz.U. nr 211, poz. 1544) (udział w imprezach targowo-wystawienniczych oraz organizacji konferencji, seminariów, warsztatów zagranicznych).

Warunki przyznania pomocy

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Piotr Trocha

piotr.trocha@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK