| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Od 2008 roku ma być łatwiej o kredyt technologiczny

Resort gospodarki chce, by kredytu technologicznego udzielały banki komercyjne, a nie, jak teraz, tylko Bank Gospodarstwa Krajowego.


Od czasu uruchomienia instytucji kredytu technologicznego do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło ponad 300 wniosków na łączną kwotę około 1 mld zł. Doświadczenie pokazało jednak, że duże zainteresowanie kredytem technologicznym wśród przedsiębiorców było kilkakrotnie większe niż wielkość przeznaczonych na ten cel środków budżetowych.

W celu zwiększenia puli pieniędzy na kredyty, Ministerstwo Gospodarki zaproponowało, aby Fundusz Kredytu Technologicznego był współfinansowany ze środków strukturalnych. Według projektu nowej ustawy o wspieraniu działalności innowacyjnej, która powstała w resorcie gospodarki, instytucja kredytu stanowi Działanie 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 (POIG).

Zgodnie z nowymi przepisami kredyt udzielany byłby nie, jak dotychczas, przez BGK, ale przez banki komercyjne z ich środków własnych. Dzięki temu wielkość kredytu nie będzie ograniczona do 2 mln euro, ale zostanie ustalona indywidualnie przez poszczególne banki.

Spłata połowy kredytu, lecz nie więcej niż 4 mln zł, byłaby dokonywana przez BGK ze środków publicznych w ramach tzw. premii technologicznej. Jej wypłata następowałaby po uruchomieniu sprzedaży towarów lub usług będących wynikiem inwestycji technologicznej finansowanej kredytem, potwierdzonej zapłaconymi fakturami sprzedaży.

Ministerstwo Gospodarki szacuje, że dzięki temu już w 2008 roku kredyty będzie mogło otrzymać co najmniej 450 przedsiębiorstw, czyli ponad dwa razy więcej niż w przypadku funkcjonowania obecnego rozwiązania.

Zdaniem Marty Georgijew z departamentu rozwoju gospodarki Ministerstwa Gospodarki, projekt ustawy, mimo zmiany składu parlamentu, ma szansę wejść w życie, zgodnie z zapisami projektu, 1 stycznia 2008 r.

Liczba udzielonych kredytów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemysław.molik@infor.pl

 

OPINIA

MARTA GEORGIJEW

Ministerstwo Gospodarki

Projekt nie przewiduje nowych mechanizmów, tylko modyfikuje istniejące. Przypuszczam, że nowy rząd nie wycofa się z rządowego projektu ustawy, a Sejm uchwali nowe przepisy. Gdyby stało się inaczej, kredyt mógłby być udzielany na podstawie obowiązujących przepisów, ale konieczne byłyby zmiany w karcie Działania 4.3 POIG i ich akceptacja przez ministra rozwoju regionalnego. W przypadku niewyrażenia zgody przez niego, nie będzie środków na kredyty.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK