| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Inflacja coraz dalej od celu Rady Polityki Pieniężnej

Chociaż ekonomiści nie sądzą, żeby inflacja w październiku wzrosła aż do 3 proc., to dopuszczają możliwość inflacyjnej niespodzianki z uwagi na wzrost cen żywności.


Za wzrost wskaźnika inflacji w październiku odpowiadają wyższe ceny żywności. Drożały zarówno produkty zbożowe, jak i przetwórstwa zbożowego, ale także wyższe mogą być ceny mięsa. Do wzrostu inflacji przyczyniły się też paliwa - mówi Dariusz Winek, główny ekonomista BGŻ.

Jutro GUS poda dane o inflacji w październiku, która według Ministerstwa Finansów wzrosła do 3 proc. z 2,3 proc. we wrześniu. Prognozy ekonomistów wahają się od poziomu 2,7 proc. do 3 proc., co oznacza wzrost inflacji ponad cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej, czyli 2,5 proc. Choć RPP dopuszcza wahania inflacji w przedziale 1,5-3,5 proc., to celem Rady jest utrzymanie inflacji jak najbliżej 2,5 proc.

Październikowy wzrost inflacji to jeszcze nie koniec wyższych cen. W grudniu inflacja może dotrzeć do 3,2-3,4 proc., a ekonomiści BGŻ wskazują nawet na poziom 3,6 proc.

- Wysokie, ponad 3-proc. tempo wzrostu cen może utrzymać się w ciągu najbliższych kwartałów - uważa Marcin Mróz, główny ekonomista Fortis Banku.

Bardziej optymistyczny jest Mirosław Pietrewicz z RPP, który w wywiadzie dla GP stwierdził, że na koniec roku inflacja powinna być zbliżona do 3 proc., aby w 2008 roku nie przekroczyć 3,5 proc.

- Szczególnie nerwowy dla RPP może być początek roku, gdy w styczniu inflacja może osiągnąć najwyższy poziom w 2008 roku, czyli 3,8 proc. Potem powinna się obniżać, ale pytanie, czy uwierzą w to członkowie RPP - podkreśla Dariusz Winek.

Według prognoz ekonomistów inflacja od połowy 2008 roku zacznie się obniżać i na koniec 2008 roku może zbliżyć się do celu RPP, czyli 2,5 proc. - wyniesie 2,6-2,7 proc.

Przyspieszenie tempa wzrostu cen jest wskazywane jako przyczyna oczekiwanej w listopadzie podwyżki kosztów pieniądza. Inwestorzy wyceniają, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy stopy procentowe zostaną podwyższone przynajmniej trzykrotnie po 25 pkt bazowych, a Marian Noga z RPP wskazywał nawet na konieczność czterech podwyżek.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Wzrostem inflacji nie są zaskoczeni ekonomiści Merrill Lynch, którzy podkreślają, że w ten sposób Polska dołączy do Czech i Słowacji, gdzie ceny żywności wyniosły inflację do poziomów wyższych od wszelkich prognoz. Inflacja na Słowacji wzrosła w październiku do 3,3 proc. z 2,8 proc. we wrześniu, a w Czechach do najwyższego poziomu od stycznia 2002 r., czyli 4,0 proc. z 2,8 proc. we wrześniu.

Prognoza GP - inflacja

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PAWEŁ CZURYŁO

pawel.czurylo@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK