| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oszuści wciąż wyłudzają pieniądze z PFRON

Oszuści wciąż wyłudzają pieniądze z PFRON

W Poznaniu policja zatrzymała prezesa spółki, która wyłudziła z PFRON około 5 mln zł. Fundusz zyskał właśnie dodatkową możliwość kontrololi wydawania przekazywanych przez niego dotacji.Poznańska policja od dwóch lat prowadziła śledztwo w sprawie wyłudzeń pieniędzy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

- Sprawcy wykorzystywali osoby niepełnosprawne, którym oferowali pracę telemarketerów. Z informacji operacyjnych wynika, że w proceder jest zamieszanych kilkanaście osób tworzących sieć kilku spółek - mówi Romuald Piecuch z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Sposób postępowania nieuczciwych pracodawców jest podobny. Zatrudniają oni kilkuset niepełnosprawnych, najczęściej do prac chałupniczych. Nie zlecają im jednak żadnych zadań. Osoby te są zobowiązane wyłącznie do pozostawania do dyspozycji pracodawcy we własnym domu. Do wynagrodzenia każdego niepełnosprawnego (podwładnego) przełożeni otrzymują z PFRON od kilkuset złotych do ponad 1 tys. zł dofinansowania, w zależności od stopnia jego niepełnosprawności.

- Pracownik dostaje zazwyczaj 150-200 zł, ale kwituje odbiór wyższej pensji - tłumaczy Jerzy Zawisza, były szef działu kontroli funduszu.

Wyłudzenia środków z PFRON były jedną z przyczyn wprowadzenia zmian do ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.). Zgodnie z nimi, od 30 lipca tego roku PFRON może przeprowadzać kontrole pracodawcy dotyczące ustalania wysokości miesięcznego dofinansowania i wypłaty wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wydaje decyzję nakazującą zwrot wypłaconego dofinansowania w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości.

- PFRON jest przygotowany do kontroli. Na pewno będziemy sprawdzać tych pracodawców, którzy korzystają z publicznej pomocy - mówi Konrad Zatorski, dyrektor działu kontroli funduszu.

Podkreśla, że obecnie w ciągu roku PFRON przeprowadza ponad 100 kontroli wydatkowania publicznych pieniędzy.

Wprowadzone do ustawy zmiany popierają pracodawcy.

- Każda instytucja, która rozdziela publiczne pieniądze, powinna mieć także prawo do kontroli sposobu ich wykorzystywania - mówi Włodzimierz Sobczak, prezes Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Jego zdaniem ważne jest jednak także, aby przepisy dotyczące zatrudniania niepełnosprawnych były przejrzyste.

5 mln zł wyłudziła z PFRON spółka z Poznania

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK