REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duże spółki zarobiły więcej niż rok temu

Tomasz Świderek

REKLAMA

Wyniki największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie będą lepsze niż w tym samym okresie 2006 roku. Analitycy sądzą, że oczekiwane przez nich zyski są już wliczone w ceny akcji.


REKLAMA

Oczekujemy dobrych wyników polskich spółek w III kwartale. Sądzimy, że łączne zyski analizowanych przez nas spółek będą wyższe o 8 proc. w porównaniu z II kwartałem 2006 r. W poprzednich dwóch kwartałach wzrosły o ok. 17 proc. - twierdzą analitycy Citigroup.


Analitycy stawiają na banki


Trwa sezon publikacji wyników za III kwartał. Spośród największych firm raporty ogłosiły banki Millennium i BRE oraz Telekomunikacja Polska. Większość firm wyniki poda w listopadzie.

REKLAMA


Faworytami analityków są banki. Jednak część inwestorów może być rozczarowana, gdy porówna zyski za III kwartał z osiągniętymi w II kwartale 2007 r. Według Andrzeja Powierży z BDM PKO BP, wpływ na to miała mniejsza niż kwartał wcześniej sprzedaż jednostek funduszy inwestycyjnych, mniejsze prowizje maklerskie oraz trudna sytuacja na rynku finansowym (wzrost stóp procentowych, który ma wpływ na wycenę portfela papierów dłużnych).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Warto zauważyć, że tylko w przypadku dwóch banków - ING BSK i PKO - oczekiwana jest jednocyfrowa dynamika zysków w porównaniu z analogicznym okresem 2006 roku. Analitycy sądzą, że Kredyt Bank poinformuje o zysku niższym niż rok temu.


Wśród spółek sektora paliwowego wyraźnej poprawy zysków analitycy oczekują jedynie w przypadku PGNiG. To efekt korzystnej relacji taryf, po jakich firma sprzedaje gaz do kosztów jego zakupu. Na koszty zakupu wpływ miał silny złoty.


- Otoczenie makroekonomiczne i kurs dolara do złotego w III kwartale wyjątkowo nie sprzyjały w osiąganiu dobrych wyników przez PKN Orlen i Lotos - uważają analitycy DI BRE Banku.


Oczekiwany przez analityków nieznaczny spadek przychodów KGHM to przede wszystkim efekt silnej złotówki. Ale spodziewają się oni wyższych zysków spółki, w tym zwłaszcza zysku netto. To efekt niższych kosztów transakcji zabezpieczających.


Lepiej w IT i w mediach


W sektorze IT analitycy oczekują poprawy wyników największych spółek.


- Miniony kwartał nie przyniósł widocznego ożywienia (sprzedaży - przyp. GP) w sektorze publicznym i zanosi się, że podobna sytuacja, poza nielicznymi wyjątkami, utrzyma się do końca roku - twierdzą analitycy Millennium DM.


- Spodziewamy się, że zamówienia sektora publicznego pojawią się najwcześniej w 2008 roku - dodają analitycy DI BRE Banku.


Motorem wzrostu sprzedaży, tak jak w kilku poprzednich kwartałach, był sektor prywatny, który nadal inwestuje w IT. Oczekiwana wyraźna poprawa wyników Prokomu to efekt lepszych wyników spółek tworzących tę grupę.

REKLAMA


Analitycy są zdania, że dobre wyniki podadzą spółki medialne - Agora i TVN. W przypadku Agory spodziewany wysoki wzrost zysków to w dużej mierze wynik niskiej ubiegłorocznej bazy. Analityków cieszy wzrost przychodów spółki, który wynika zarówno ze wzrostu liczby sprzedanych egzemplarzy Gazety Wyborczej, jak i z udanego wprowadzenia dwóch cen tego dziennika - niższej, gdy kupujemy samą gazetę, wyższej, gdy nabywamy ją np. z filmem czy książką. Wzrosły też przychody Agory z reklam. Zwracają jednak uwagę, że na wyniki spółki w kolejnych kwartałach może mieć wpływ pojawienie się na rynku dziennika Polska i związane z tym zwiększone wydatki Agory na promocję.


Oczekiwana strata TVN to efekt spadku wartości opcji wbudowanych w obligacje. Spółka poinformowała, że z tego tytułu ma 123 mln zł straty. Według analityków, TVN odnotuje wzrost przychodów. Powody są dwa - wyższe wpływy z reklam oraz konsolidacja wyników Onet.pl oraz Mango.


Wyniki dużych spółek
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA