REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przed rozprawą będą odbywać się posiedzenia arbitrów

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Spory z zakresu zamówień publicznych będą rozstrzygać zawodowi arbitrzy z Krajowej Izby Odwoławczej, posługując się nowym regulaminem.


Nowe prawo

 

REKLAMA


Rozporządzenie premiera w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań wnoszonych przez przedsiębiorców w przetargach publicznych powinno wejść w życie 12 października. Jednak dotąd nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wykonawcze mają zastąpić dotychczasowe rozporządzenie z 17 maja 2006 r. (Dz.U. nr 87, poz. 603), a potrzeba ich wydania wynikała ze zmian wprowadzonych ostatnią nowelą prawa zamówień publicznych z 13 kwietnia 2007 r. (Dz.U. nr 82, poz. 560), zwłaszcza w zakresie utworzenia Krajowej Izby Odwoławczej.


Zawodowy arbitraż

REKLAMA


Procedura rozpatrywania odwołań niewiele zmieni się w porównaniu ze stanem obecnym. Wykonawcy mogą wnosić odwołania do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych od rozstrzygnięć protestu przez zamawiającego. Rozpoznawać mają je trzyosobowe składy orzekające Krajowej Izby Odwoławczej, pod warunkiem uiszczenia odpowiedniego wpisu. Przedsiębiorca niezadowolony z rozstrzygnięcia ma prawo wnieść skargę do sądu okręgowego.


W nowym rozporządzeniu szczegółowo uregulowano przebieg postępowania odwoławczego, zwłaszcza organizację posiedzeń i rozpraw prowadzonych przed KIO. Wprowadzono przepisy dokładnie regulujące sposób przekazywania odwołania przez prezesa UZP prezesowi Krajowej Izby Odwoławczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Doprecyzowano także procedurę przystępowania wykonawców do postępowania odwoławczego, a także możliwość cofnięcia przystąpienia przez przedsiębiorcę do czasu zamknięcia rozprawy.


Posiedzenia i rozprawy


W posiedzeniach będą mogły brać udział strony oraz uczestnicy postępowania odwoławczego. Niestawiennictwo prawidłowo zawiadomionej osoby nie będzie mogło wstrzymać rozpoznania odwołania. Nowością jest to, że posiedzenie będzie mogło być poprzedzone naradą, której celem ma być omówienie istotnych dla sprawy zagadnień faktycznych i prawnych.


Kontrola dokumentacji

REKLAMA


Na samym posiedzeniu arbitrzy będą przygotowywać rozprawę w zakresie niezbędnych czynności formalnoprawnych i sprawdzających, w szczególności badając wniesione odwołania oraz dokumentację postępowania. Podczas posiedzenia sprawdzana będzie także skuteczność złożenia przystąpienia do postępowania odwoławczego. Po zamknięciu posiedzenia Izba zdecyduje, czy odrzucić odwołanie, czy umorzyć postępowanie, czy też rozpoznać je na rozprawie.


Podczas rozprawy arbitrzy muszą merytorycznie rozpoznawać odwołania. Rozporządzenie szczegółowo określa m.in. kolejność zabierania głosu podczas rozprawy, a także sposób wyłączenia członka składu orzekającego. Nowa regulacja określa także zasady wydawania orzeczeń oraz sporządzania uzasadnień. Członek składu orzekającego, który przy głosowaniu nie zgodził się z większością, będzie mógł złożyć zdanie odrębne, zaś strony i uczestnicy postępowania będą mogli się z nim zapoznać i sporządzać z niego odpisy.


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA