| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od początku roku spółki pozyskały z ofert publicznych już 9,7 mld zł

Od początku roku spółki pozyskały z ofert publicznych już 9,7 mld zł

W III kwartale 2007 r. łączna wartość akcji sprzedanych w publicznych ofertach spadła do 1,5 mld zł. Średnia wartość pierwszej publicznej oferty wyniosła 75,6 mln zł.


Z danych zebranych przez GP wynika, że w pierwszych trzech kwartałach roku zakończyło się 89 publicznych ofert. Odbyło się 47 pierwszych publicznych ofert (IPO), 30 ofert na zasadach prawa poboru (PP) oraz 11 ofert, w których spółki już notowane sprzedawały akcje bez prawa poboru (SPO).


Z naszych wyliczeń wynika, że łączna wartość tych ofert wyniosła 9,663 mld zł (w przypadku ofert Immoeast i Orco uwzględniamy tylko akcje kupione przez polskich inwestorów). W IPO sprzedano akcje warte w sumie 6,172 mld zł, a w emisjach z prawem poboru nabywców znalazły papiery warte łącznie 2 ,334 mld zł.


III kwartał nie odbiegał od pozostałych pod względem liczby ofert, ale był zdecydowanie słabszy pod względem ich łącznej wartości. Przyniósł w sumie 34 oferty, w tym 20 IPO, cztery SPO i dziewięć emisji z prawem poboru. Ich łączna wartość wyniosła 2,742 mld zł, z czego na IPO przypadało 1,511 mld zł, a na emisje z prawem poboru 840 mln zł.


Największymi pod względem wartości IPO były oferty Pol Aqua (308 mln zł), Mercoru (243 mln zł) i Petrolinvestu (120 mln zł). Po trzech kwartałach nadal palmę pierwszeństwa dzierży pierwsza publiczna oferta LC Corp (1,06 mld zł), a potem jest J.W. Construction (777 mln zł).


Z zebranych przez GP danych wynika, że brokerem, który był oferującym akcje w największej liczbie IPO, był Dom Maklerski IDMSA (osiem IPO). Sześć ofert przeprowadził UniCredit CA IB Polska, a pięć DM BOŚ. IDMSA był też najaktywniejszym brokerem oferującym akcje sprzedawane przez spółki na zasadach prawa poboru oraz w SPO.


Pod względem wartości oferowanych akcji pierwsze miejsce w naszym zestawieniu zajmuje UniCredit CA IB Polska, który przeprowadził oferty warte 2,034 mld zł (w przypadku, gdy był więcej niż jeden oferujący, wartość oferty dzieliliśmy przez liczbę oferujących). Kolejną pozycję zajmuje DM IDMSA (1,315 mld zł), a trzecią CDM Pekao (1,020 mld zł).


SZERSZA PERSPEKTYWA - ŚWIAT

Mimo sierpniowych i wrześniowych zawirowań na giełdach III kwartał był udany na rynku pierwotnym. Na całym świecie pierwsze oferty publiczne przeprowadziło 248 spółek, a wartość ofert wyniosła 46,8 mld dol - podaje firma badawcza Dealogic. Najwięcej ofert - 59 proc. - odbyła się w lipcu, a więc tuż przed spadkami indeksów. We wrześniu w USA doszło tylko do czterech ofert, w których spółki pozyskały 882 mln dol. Pod względem wartości - 11,75 mld dol - pierwsze miejsce przypadło spółkom z Ameryki Południowej (21 IPO). Oferty firm z USA (38 ofert) miały wartość 10,56 mld dol.


TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »