REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tańsze ubezpieczenia dla firm

Marcin Jaworski

REKLAMA

Z większych polskich przedsiębiorstw tylko PKN Orlen ma swoje towarzystwo ubezpieczeniowe zarejestrowane w raju podatkowym.


REKLAMA

Składki ubezpieczeniowe za ubezpieczenia dużych ryzyk są na najniższym od kilku lat poziomie. Ostatnio firma Ogma, zajmująca się monitoringiem rynku ubezpieczeniowego, zbadała ten rynek i okazało się, że od 2002 roku stawki za ubezpieczenia majątkowe dla firm spadły o co najmniej połowę, a dla niektórych rodzajów polis nawet o 75-80 proc.


To efekt tego, że ten rok jest drugim z rzędu bez znaczących zdarzeń katastroficznych, a dodatkowo pojawiają się nowi gracze z Bermudów czy USA.


- To dobry czas na założenie captive, czyli towarzystwa zależnego - mówi Jacek Fiedorowicz z KPMG, firmy oferującej usługi doradcze dotyczące tworzenia captive.


Dla firmy oznacza to m.in., że sama znajduje sobie ochronę ubezpieczeniową bezpośrednio na rynku reasekuracyjnym, dzięki czemu omija koszty pośrednika, czyli towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto o założeniu takiej firmy pomyśleć teraz, bo po okresie obniżek nieuchronne są też podwyżki, a gdy ceny wzrosną, spółka będzie już gotowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- To przede wszystkim oferta dla firm mających do ubezpieczenia duży majątek i odpowiedzialność cywilną związaną z produktem - mówi Jacek Fiedorowicz.


Według niego o własnym captive mogą myśleć firmy o obrotach rzędu 10 mln zł rocznie. Skorzystanie z zalet captive nie musi się wiązać z dużymi inwestycjami, bo captive można też wynająć w całości lub części.


- Koszt takiej operacji to nie mniej niż 30 tys. euro na pięć lat i jest to opłacalne już dla firm płacących około 30 tys. zł podatku dochodowego - mówi Arkadiusz Rutkowski, prezes, Accelerate Capital Investments.


Ta spółka dała już możliwość skorzystania z captive 26 firmom, zakładając dla nich odrębną spółkę albo wynajmując komórki w captivach typu PCC (Protected Cell Company).


Dużych firm korzystających z tej formy ubezpieczenia jest mniej. Zdecydował się PKN Orlen - czołowa firma paliwowa.


- Spółka Orlen Insurance Ltd. ubezpiecza największe firmy z grupy kapitałowej PKN Orlen, czyli m.in. majątek główny PKN Orlen oraz część majątku Unipetrolu - mówi Dawid Piekarz, rzecznik Orlenu.


Dodaje, że to rozwiązanie pozwoliło na zredukowanie kosztów ubezpieczenia i daje znacznie większe możliwości kształtowania zakresu ochrony ubezpieczeniowej.


Jednak w Polsce nie ma dużego rynku na takie rozwiązania.


- Większość dużych firm należy do międzynarodowych grup, które centralnie organizują takie programy - mówi Jacek Fiedorowicz.


Tak jest w Deloitte & Touche. Jej brytyjski oddział ma dwa captive zarejestrowane na Bermudach i wyspach Guernsey, z których jeden notyfikował w KNF chęć działalności w Polsce, ale polski oddział nie zajmuje się takimi usługami.


Spółki państwowe nie mają wiedzy o takich możliwościach, a jeśli już, to mają wątpliwości czy jest to legalne, bo większość captivów jest rejestrowana w rajach podatkowych.


Własne towarzystwa mają Poczta Polska i KGHM. Ponieważ w Polsce nie można założyć captive, założyły one towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Ich założenie jest droższe ze względu na konieczność posiadania kapitału gwarancyjnego, jeśli towarzystwo chce sprzedawać np. polisy odpowiedzialności cywilnej. Kapitał gwarancyjny nie jest wymagany m.in. wtedy, gdy jest to tzw. mały TUW, ubezpieczający mienie tylko głównych założycieli. A są to niebagatelne kwoty, bo w zależności od zakresu prowadzonej działalności to przynajmniej 2-3 mln euro, a w praktyce dwa razy tyle, ze względu na wymogi ostrożnościowe naszego nadzoru. Dla porównania do założenia captive na Malcie potrzeba tylko 500 tys. euro.


20 proc. mogą wynieść oszczędności przy ubezpieczaniu się we własnym towarzystwie


MARCIN JAWORSKI

marcin.jaworski@infor.pl

 
 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA