| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za niewydanie paragonu mandat

Za niewydanie paragonu mandat

Pracownicy urzędów kontroli skarbowej szczegółowo sprawdzają podatników stosujących kasy rejestrujące. Przedsiębiorca najpierw jest obserwowany, a gdy zachodzi potrzeba, inspektorzy rozpoczynają kontrolę. Najczęstsze występujące nieprawidłowości to prowadzenie firmy bez rejestracji i niewydawanie paragonów.


Jolanta Strojna z UKS w Kielcach wyjaśniła, że inspektorzy przeprowadzają kontrole m.in. w zakresie obowiązku posiadania kasy oraz dokonywania na niej ewidencji sprzedaży dla osób fizycznych nieprowadzących działalności, a także obowiązku wydawania paragonów.


- Nieprzestrzeganie tych obowiązków skutkuje nałożeniem przez inspektorów mandatów, których wysokość zależy od wagi popełnionego czynu. Minimalna kwota mandatu to 93 zł, maksymalna to 1820 zł - tłumaczyła Jolanta Strojna.


Dodała, że przeprowadzane kontrole są ukierunkowane na ograniczenie szarej strefy i przeciwdziałanie jej powstawaniu. Nawet największe starania służb skarbowych nie wystarczą, jeśli nie zmieni się sposób postępowania obywateli - klientów, którzy nie biorą paragonów lub ich nie żądają. Z tego względu potrzebne jest edukowanie społeczeństwa poprzez uświadamianie zależności pomiędzy świadczeniami ponoszonymi przez obywateli na rzecz państwa a wykonywaniem funkcji państwa, takich jak oświata, opieka zdrowotna, wymiar sprawiedliwości, bezpieczeństwo, itp. oraz faktu, że poszkodowanymi z istnienia szarej strefy jest nie tyle państwo, ale wszyscy obywatele - a szczególnie rzetelni podatnicy.


Anna Baran z UKS w Zielonej Górze przekonywała nas, że kontrole w zakresie stosowania kas leżą zarówno w interesie sprzedawców, jak i klientów.


- Inspektorzy kontroli skarbowej obserwują przebieg sprzedaży dla obsługiwanych w ich obecności klientów. Jeżeli w wyniku obserwacji inspektor stwierdzi popełnienie wykroczenia związanego z naruszeniem przez podatnika obowiązku stosowania kas np. poprzez niezarejestrowanie sprzedaży na kasie lub niewydanie paragonu, wówczas wszczyna postępowanie mandatowe - tłumaczyła Anna Baran. Dodała, że inspektor może nałożyć grzywnę poprzez wydanie mandatu tylko wtedy, gdy zarówno sam sprawca, jak i okoliczności popełnienia wykroczenia nie budzą wątpliwości.


Z informacji naszej rozmówczyni wynika, że podatnicy podczas wręczania mandatu najczęściej tłumaczą, że popełnione wykroczenie jest przypadkiem jednostkowym wynikającym z pośpiechu, nieuwagi bądź nieodebrania paragonu przez klienta, mimo że z kasy często zwisa taśma z kilkoma niewydanymi paragonami.


- Jednak z reguły uznają swoją winę i przyjmują mandat, rezygnując z wszczęcia postępowania przygotowawczego i próby wykazania swej niewinności w postępowaniu procesowym. Podatnicy nie korzystali również z możliwości złożenia wniosku do sądu o uchylenie mandatu - argumentowała Anna Baran. Podobnie jest w całej Polsce.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Welsyng

Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK