| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sklepy będą pod kontrolą urzędników

Sklepy będą pod kontrolą urzędników

Placówki handlowe o powierzchni powyżej 400 mkw. muszą uzyskać zezwolenie wójta na prowadzenie działalności gospodarczej. Według ekspertów ograniczenia te są niezgodne z konstytucją i prawem europejskim.


NOWE PRAWO

 


Dzisiaj wchodzi w życie ustawa o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (Dz.U. nr 127, poz. 880). Dotyczy ona sklepów o powierzchni sprzedaży powyżej 400 mkw., ale nie tylko spożywczych, lecz także salonów samochodowych, meblowych, budowlanych czy odzieżowych.

 


Wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan o zbadanie zgodności ustawy z konstytucją. Jej zdaniem ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.


- Ograniczenie to nie spełnia konstytucyjnych przesłanek jego dopuszczalności wyłącznie w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny - wyjaśnia Krzysztof Kajda z PKPP Lewiatan.


- Przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych są dyskryminowani w stosunku do innych przedsiębiorców. Celem ustawy jest ochrona małych obiektów handlowych poprzez zahamowanie powstawania nowych i utrudnienie prowadzenia działalności już istniejących obiektów. Nie jest to jednak ważny interes publiczny w rozumieniu konstytucji - podsumowuje Krzysztof Kajda.


Nowe przepisy wprowadzają wymóg uzyskania zezwolenia na utworzenie i działanie obiektów handlowych. Zdaniem PKPP Lewiatan są one zbyt restrykcyjne w stosunku do wagi chronionego dobra.


- Wprowadzanie aż tak uciążliwych i surowych przepisów nie jest niezbędne do ochrony małych obiektów handlowych, przez co naruszona zostaje konstytucyjna zasada proporcjonalności - tłumaczy Krzysztof Kajda.


Dodatkowo PKPP Lewiatan uważa, że wymóg uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczny z zasadą równości. Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych są dyskryminowani w stosunku do innych przedsiębiorców.


Przedsiębiorcy zwracają uwagę na naruszenie przez ustawodawcę zasad poprawnej legislacji.


- Przepisy ustawy nie korespondują z zasadami: zaufania do porządku prawnego, ochrony praw nabytych oraz zasadą swobody działalności gospodarczej - podsumowuje Mariusz Stawiarczyk, radca prawny w Kancelarii Chadbourne & Parke.


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl


OPINIA

HENRYKA BOCHNIARZ

prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Ustawa wprowadza kolejny rodzaj zezwolenia, którego uzyskanie będzie niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, jest więc sprzeczna z obietnicą rządu, który zapowiadał zmniejszenie liczby zezwoleń i koncesji. Sparaliżuje ona tworzenie i funkcjonowanie nie tylko supermarketów i galerii handlowo-usługowych, ale wszelkich dziedzin handlu wymagających dużych powierzchni, jak salony samochodowe czy meblowe, składy materiałów budowlanych. Reglamentacja działalności handlowej stanie się regułą, a swoboda działalności gospodarczej będzie wyjątkiem od tej reguły. Ustawa zadziała także na niekorzyść konsumentów, bowiem niższe koszty jednostkowe realizacji i eksploatacji dużych obiektów handlowych umożliwiają konsumentom nabywanie produktów po niższych cenach. Zdaniem konfederacji, ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w formie WOH jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej.

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Peugeot Ciesielczyk

- autoryzowany koncesjoner marki Peugeot w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK