| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dynamika wynagrodzeń wciąż bliska 10 proc.

Dynamika wynagrodzeń wciąż bliska 10 proc.

Nowe inwestycje firm wymagają nowych pracowników. Rośnie więc zatrudnienie i nie zwalnia tempo wzrostu płac.


Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu było o 9,6 proc. wyższe niż przed rokiem - oceniają ekonomiści. Oznacza to, że średnia płaca brutto wyniosła ponad 2862 zł. O prawie 5 proc., do 5,174 mln osób, wzrosła też liczba zatrudnionych. To wynik ankiety GP wśród ekonomistów z sześciu banków.


Dziś GUS ogłosi oficjalne dane za sierpień, ale analitycy są przekonani, że był to kolejny miesiąc z blisko 10-proc. tempem wzrostu płac w porównaniu z 2006 rokiem.


- W kolejnych miesiącach ta wysoka dynamika powinna się utrzymać. Patrząc na to, co dzieje się na rynku pracy i w gospodarce, są wciąż przesłanki do tego. Systematycznie rośnie liczba zatrudnionych, spada bezrobocie, bo firmy potrzebują nowych pracowników - mówi Grzegorz Maliszewski, ekonomista Banku Millennium.


- Czynniki fundamentalne wspierają więc scenariusz podwyższonej dynamiki płac, która powinna stabilizować się na tym wysokim poziomie - dodaje.


Konsekwencją tak wysokiej dynamiki wzrostu płac jest wzrost kosztów pracy i pogorszenie się relacji pomiędzy wydajnością pracy i dynamiką płac. Właśnie ten stosunek będzie jednym z głównych czynników wpływających na decyzje w polityce pieniężnej. Ale po niższym od prognoz sierpniowym wskaźniku inflacji rynek finansowy zmniejszył skalę oczekiwanych podwyżek stóp w ciągu najbliższych 12 miesięcy z trzech do dwóch podwyżek po 25 pkt bazowych.


- Jednak biorąc pod uwagę silny popyt krajowy i impulsy od strony polityki fiskalnej, nie można wykluczyć, że Rada będzie musiała bardziej zareagować. My oczekujemy, że najbliższa podwyżka nastąpi w listopadzie. Ale wszystko będzie determinowane przez bieżące dane - podkreśla Grzegorz Maliszewski.


Prognoza GP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Paweł Czuryło

pawel.czurylo@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Poradnia Kanoniczna

Poradnia została założona przez dwóch absolwentów jedynego w Polsce Wydziału Prawa Kanonicznego znajdującego się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK