| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy czterokrotnie częściej kontrolowani

Przedsiębiorcy czterokrotnie częściej kontrolowani

Od przyszłego roku zwiększy się liczba kontroli firm transportowych. W 2012 roku kontrole na drogach obejmą 4 proc. dni przepracowanych przez kierowców.


Zmiana prawa


Kontrole inspekcji drogowej obejmują dziś 1 proc. dni roboczych kierowców zawodowych. Jednak odsetek ten już od przyszłego roku zwiększony się do 2 proc., a w 2012 roku wyniesie co najmniej 4 proc. dni przepracowanych przez zawodowych kierowców. Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, którego drugie czytanie odbyło się wczoraj w Sejmie. Zmiana regulacji podyktowana jest przepisami unijnymi, które mają zapewnić jednakowy system kontroli zawodowych kierowców i firm transportowych w Europie.

 


- Rozwiązania te będą kłopotliwe dla wielu firm - ocenia Bolesław Milewski, wiceprezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. - W Unii Europejskiej kontrole są nastawione np. na monitoring rynku przewozowego. W Polsce natomiast są one restrykcyjne. Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2008 r. nie mniej niż 30 proc. z ogólnej liczby skontrolowanych dni roboczych będzie podlegało kontrolom drogowym, a nie mniej niż 50 proc. ma być na terenie przedsiębiorstw.


W związku ze zwiększoną liczbą kontroli więcej obowiązków będzie miał główny inspektor transportu drogowego. Ma on opracowywać, we współpracy m.in. z komendantem głównym Policji, komendantem głównym Straży Granicznej, jednolitą krajową strategię kontroli przepisów. Co dwa lata ma przekazywać Komisji Europejskiej sprawozdania statystyczne z wykonywanych kontroli przewozu drogowego, m.in. w zakresie stanu technicznego pojazdów.


ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »