| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nabywca odpowiada za długi kontrahenta

Nabywca odpowiada za długi kontrahenta

Nabywca składników majątku związanego z działalnością gospodarczą odpowiada wraz z podatnikiem za zaległości powstałe do dnia nabycia, jeżeli ich wartość jednostkowa wynosi co najmniej 15 800 zł.


Nabycie składnika majątku podatnika na skutek umowy sprzedaży, darowizny lub innej przenoszącej własność może skutkować powstaniem odpowiedzialności za długi podatkowe kontrahenta związane z prowadzoną działalnością. Warunkiem zaistnienia odpowiedzialności jest wartość jednostkowa składników w dniu ich zbycia.


- Nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, których wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 800 zł, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe (wraz z odsetkami) związane z prowadzoną działalnością gospodarczą - mówi Piotr Wróbel, doradca podatkowy w Kancelarii Doradztwa Podatkowego P. Wróbel i S. Reising.


Ekspert wyjaśnia, że odpowiedzialność ograniczona jest do wartości nabytego składnika majątku, lecz nie obejmuje podatków niepobranych oraz pobranych, a niewpłaconych przez płatników lub inkasentów, a także odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz oprocentowania niezwróconych w terminie zaliczek naliczonego podatku od towarów i usług, powstałych po dniu nabycia.


Składniki majątku związane z prowadzoną działalnością gospodarczą stanowią aktywa trwałe w rozumieniu przepisów o rachunkowości, z wyłączeniem należności długoterminowych, udzielonych pożyczek i długoterminowych rozliczeń międzyokresowych.


- Dla ustalenia zatem, czy odpowiedzialność nabywcy za zobowiązania podatkowe zbywcy w konkretnym przypadku zachodzi, kluczowe znaczenie ma ustalenie, za jaką cenę dane składniki majątku mają być zakupione oraz czy wchodzą w zakres składników majątku związanego z działalnością gospodarczą zbywcy - tłumaczy Piotr Wróbel.


- Odpowiedzialność nabywcy ma charakter odpowiedzialności osobistej, a uzasadnieniem tej odpowiedzialności jest uzyskiwanie przez niego korzyści z majątku podatnika - mówi Paweł Najgebauer, prawnik z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Nowakowski i Wspólnicy. Ekspert dodaje, że nabywca odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie wraz ze zbywcą za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zgodnie z art. 91 Ordynacji podatkowej do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.


Nabywca odpowiada tylko za te zaległości podatkowe zbywcy, które wykazał organ podatkowy w zaświadczeniu wydanym na jego wniosek za zgodą zbywcy, według ich stanu na dzień jego wydania, chyba że powstały one po dniu jego wydania, a przed dniem nabycia składników majątku, gdy od dnia wydania zaświadczenia do dnia zbycia składników majątku upłynęły trzy dni. Nabywca składa wniosek o wydanie zaświadczenia do organu podatkowego właściwego dla zbywcy.


MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK