| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nie będzie dotacji dla nierentownych firm

Nie będzie dotacji dla nierentownych firm

Zakłady pracy chronionej, które są w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie otrzymają dopłat z tytułu ochrony miejsc pracy niepełnosprawnych.


ZMIANA PRAWA


Aby otrzymać pożyczkę z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zakłady pracy chronionej nie będą już musiały posiadać statusu ZPChr przez trzy lata. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy udzielaniu zakładom pracy chronionej pomocy finansowej ze środków PFRON.


Pożyczka przysługiwać ma, tak jak obecnie, na ochronę miejsc pracy osób niepełnosprawnych. W porównaniu z dotychczasowymi przepisami pracodawcy z chronionego rynku pracy nie będą mogli już jednak otrzymać wsparcia, jeśli znajdą się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Przy rozpatrywaniu wniosku o udzielenie pożyczki z PFRON jednostki samorządu województwa sprawdzą bowiem kondycję finansową starającego się o nią pracodawcy. Oceniana będzie m.in. jego płynność finansowa, wartość majątku trwałego i możliwości produkcyjne. Dodatkowo prowadzący ZPChr będzie musiał złożyć oświadczenie, że nie zalega z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON.


- Sądzę, że to sprawiedliwa zmiana, bo zakłady pracy chronionej często korzystały z pożyczki, gdy w wyniku złych decyzji popadały w kłopoty finansowe. Nie powinno się nagradzać źle funkcjonujących firm, bo to demotywuje do lepszego działania - tłumaczy Piotr Ambroziak z firmy SK-Della, która zatrudnia osoby niepełnosprawne.


Pracodawcy prowadzący ZPChr nadal będą mogli starać się o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, pod warunkiem ich wykorzystania na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną niepełnosprawnych. Otrzymają takie dopłaty, jeśli podpisali umowy kredytowe z bankiem (lub objęli zobowiązanie z tytułu kredytu w formie umowy o przejęcie długu) i nie zalegają z wymagalnymi zobowiązaniami wobec PFRON. Zgodnie z projektem rozporządzenia fundusz nie dofinansuje jednak m.in. kredytów na zakup nieruchomości, samochodów osobowych i inwestycji pod wynajem. Dopłaty do kredytów będą udzielane maksymalnie na 12 miesięcy, nie dłużej jednak niż do końca danego roku kalendarzowego.


Zarówno udzielenie pożyczki, jak i dofinansowania do spłaty kredytu zostaną objęte zasadą pomocy de minimis, określoną w rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz.Urz. UE L 379). Warunkiem uznania konkretnego wsparcia za pomoc de minimis jest m.in. uzyskanie specjalnego zaświadczenia wydawanego przez podmiot udzielający takiego wsparcia.


ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK