| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie potrafią ewidencjonować certyfikatów

Firmy nie potrafią ewidencjonować certyfikatów

Są problemy z ewidencją certyfikatów emisji spalin. Komitet Standardów Rachunkowości twierdzi, że trzeba wykazywać je w księgach m.in. jako inwestycje.


Firmy mają problemy z klasyfikowaniem certyfikatów emisyjnych dla celów rachunkowych. Z badań przeprowadzonych przez PricewaterhouseCoopers i Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Emisji wynika, że 40 proc. respondentów zalicza certyfikaty emisyjne do wartości niematerialnych. Podobna liczba firm ujmuje je jako zapasy. Pozostałe spółki wykazują certyfikaty emisyjne w bilansie w pozycji „Pozostałe aktywa obrotowe”, „Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu” lub „Krótkoterminowe aktywa finansowe”.


Jak twierdzi Michał Halwa, menedżer w dziale audytu i usług doradczych PricewaterhouseCoopers, zagadnienie księgowego ujęcia certyfikatów emisyjnych budzi pewne kontrowersje. Świadczy o tym fakt, że przygotowana przez Radę
Międzynarodowych Standardów Rachunkowości interpretacja w tej sprawie została wycofana kilka miesięcy po ogłoszeniu.


W Polsce stanowisko w tej sprawie zajął Komitet Standardów Rachunkowości. Jest ono dostępne na stronach internetowych Ministerstwa Finansów. Wynika z niego, że sposób ujęcia będzie uzależniony od charakteru spółki posiadającej tego typu składnik majątku.


- W przypadku podmiotów prowadzących instalacje - emitujących dwutlenek węgla - zarówno przyznane, jak i nabyte certyfikaty spełniają ustawową definicję wartości niematerialnych i prawnych - twierdzi nasz rozmówca. W przypadku zaś firm, które nabywają prawa do emisji w celu ich późniejszej odsprzedaży, prawidłowe jest ujmowanie ich jako inwestycji.


Michał Halwa zwraca również uwagę na fakt, że poza samym ujęciem praw w aktywach spółek interesujące zagadnienia wiążą się także z faktem nieodpłatnego otrzymania praw, rozpoznaniem trwałej utraty wartości oraz rozliczaniem wykorzystania czy też odsprzedażą. W swoim stanowisku Komitet Standardów Rachunkowości odnosi się także do kwestii podatku odroczonego.


Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK