| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom będzie trudniej o kredyt pod inwestycje dotowane przez Unię

Firmom będzie trudniej o kredyt pod inwestycje dotowane przez Unię

Od 2008 roku ma zniknąć Fundusz Poręczeń Unijnych. Zamiary resortu finansów budzą zdumienie i sprzeciw bankowców, przedsiębiorców i samorządowców.


Bankowcy twierdzą, że nie ma gwarancji, że poręcznie będzie można zdobyć łatwiej, a poza tym jego waga będzie mniejsza niż obecnie. Banki nieufnie będą patrzyły na instrument, którego zasady udzielania będą poza ich kontrolą, dodatkowo w prowadzącym konkurencyjną działalność komercyjną BGK.


Według Arkadiusza Lewickiego może to oznaczać, że fundusz nie udzieli poręczeń i gwarancji na spłatę kredytów o wartości ok. 3 mld zł. To zaś może przełożyć się na niewykorzystanie ok. 3,6 mld zł funduszy unijnych.


Przedstawiciele BGK nie komentują planów resortu finansów.


KTO KORZYSTA Z FUNDUSZU PORĘCZEŃ UNIJNYCH

Z zabezpieczeń w ramach Funduszu Poręczeń Unijnych mogą skorzystać wszystkie podmioty realizujące przedsięwzięcie z udziałem środków unijnych. FPU daje im szansę na ustanowienie wiarygodnego zabezpieczenia do 80 proc. wartości kredytu na cele inwestycji i przez to uzyskanie kredytu mimo krótkiej historii kredytowej oraz posiadania aktywów o małej wartości nieakceptowanych jako wiarygodne zabezpieczenie kredytu. O zabezpieczenie w ramach FPU można ubiegać się w BGK lub jednym z ponad 20 banków, które działają w systemie FPU. Udzielenie zabezpieczenia jest płatne.


MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »