| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postępowanie naprawcze ma być łatwiejsze

Postępowanie naprawcze ma być łatwiejsze

Projekt nowelizacji ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje mozliwość ogłoszenia upadłości przez uczelnie prywatne.


Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze z dnia 28 lutego 2003 r. (Dz.U. nr 60, poz. 535 z późn. zm.), ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o Bankowym Funduszu Gwarantowanym.


Wiceminister sprawiedliwości Małgorzata Manowska wskazała, że rozszerzy się krąg podmiotów posiadających zdolność upadłościową o uczelnie prywatne, których jest już 321.


- Nie jest możliwe ustalenie, czy i ile uczelni prywatnych zagrożonych jest upadłością. Ogłoszenie upadłości uczelni niepublicznej nie jest jednoznaczne z zakończeniem procesu kształcenia, a przeniesienie studenta do innej uczelni reguluje ustawa o szkolnictwie wyższym - podkreśliła.


Projekt przewiduje też ułatwienia w prowadzeniu postępowania naprawczego przez przedsiębiorców, którzy są zadłużeni w niewielkim stopniu i których zadłużenie ma charakter przejściowy. Dziś sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma zobowiązań nie przekracza 10 proc. księgowej wartości majątku dłużnika. Sąd na wniosek dłużnika może też zezwolić na wszczęcie postępowania naprawczego.


Prace nad ustawą postanowiono kontynuować w pięcioosobowej podkomisji.


Zdaniem Witolda Missali, wiceprezydenta Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Syndyków i Likwidatorów, bardzo ważna jest próba ożywienia postępowania naprawczego, czyli zapobiegającego upadłości.


- Przesłanką do takiego postępowania jest przewidywanie nieuregulowania zobowiązań w przyszłości. Teraz przesłanki mają zostać zliberalizowane, żeby można było szerzej korzystać z postępowania naprawczego - twierdzi wiceprezydent.


ZBIGNIEW ŻUKOWSKI

zbigniew.zukowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK