| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Za naruszenie obowiązków będą nakładane wyższe grzywny

Od lipca wzrośnie wysokość grzywny w celu przymuszenia, którą może być ukarany pracodawca niewykonujący zaleceń inspektora pracy.


Sprzeczność powyższa w sposób niebudzący wątpliwości utrudni praktyczne zastosowanie tego środka w egzekucji administracyjnej obowiązków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Jedynym sposobem jej wyeliminowania będzie zmiana treści art. 122 par. 2 pkt 2 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.


Trzecia zmiana w zakresie grzywny w celu przymuszenia dotyczy możliwości zwrotu grzywny w sytuacji, gdy zobowiązany wykonał obowiązek po zapłaceniu lub ściągnięciu grzywny. Od 1 lipca 2007 r. grzywna będzie mogła być zwrócona w wysokości 75 proc. lub w całości. Obecnie organ egzekucyjny może zwrócić grzywnę w części (np. 10 proc., 25 proc. czy 55 proc.) lub w całości.


Z powyższej zmiany wynika, iż organ egzekucyjny podejmując decyzję o zwrocie grzywny (uiszczonej, ściągniętej) nie będzie miał swobody w określeniu wysokości zwrotu - będzie to 75 proc. albo całość grzywny. Zmianę tę należy ocenić pozytywnie. Podkreśla ona przymuszający, a niezaspokajający charakter grzywny w celu przymuszenia, jako środka egzekucyjnego w egzekucji administracyjnej obowiązków niepieniężnych, np. obowiązku wypłaty należnego pracownikowi wynagrodzenia, obowiązków wynikających z przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.


Grzywna w celu przymuszenia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wojciech Mrozek

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK