| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Handel w internecie jest opodatkowany

Handel w internecie jest opodatkowany

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą za pośrednictwem internetu mają takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorcy prowadzący firmy w sposób tradycyjny.


Firma w internecie to oszczędności związane m.in. z wynajęciem lokalu czy zatrudnianiem pracowników. W przypadku takich firm nie można mówić jednak o oszczędnościach podatkowych. Z prowadzeniem handlu przez internet wiążą się podobne obowiązki w zakresie podatków, jak z prowadzeniem każdego innego typu regularnej działalności gospodarczej.


Maria Kukawska, starszy konsultant w Accreo Taxand, podkreśliła, że handlując za pośrednictwem sieci w pierwszej kolejności należy pamiętać o konieczności rozliczania podatku dochodowego od przychodów związanych z prowadzoną działalnością.


- Co do zasady, obowiązek podatkowy w przypadku takich dostaw powstaje z dniem wydania rzeczy, nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Ponieważ najczęściej jest tak, że podatnik wysyła zamówione przez kupujących towary za pośrednictwem poczty lub kuriera, w większości przypadków przychód powinien zostać rozpoznany i opodatkowany przez wysyłającego w momencie, gdy nadaje towar do zamawiającego - tłumaczyła Maria Kukawska.


Podmioty prowadzące regularną działalność gospodarczą są również czynnymi podatnikami VAT, jeżeli nie są objęte przewidzianymi przez ustawę z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwolnieniami, np. dla drobnych przedsiębiorców.


Według Marii Kukawskiej, podatnik dokonujący zwykłych dostaw towarów w kraju opodatkowuje je stawką stosowaną dla sprzedaży danego towaru w Polsce. Sytuacja komplikuje się w przypadku transakcji międzynarodowych.


- Jeżeli jest to sprzedaż do kraju leżącego poza UE, najczęściej mamy do czynienia z eksportem, który opodatkowany jest stawką VAT w wysokości 0 proc. Zastosowanie preferencyjnej zerowej stawki jest jednak uzależnione od spełnienia ustawowych warunków - przypomniała nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.


Jej zdaniem w przypadku, gdy towar jest wysyłany do kraju UE, do osoby niebędącej podatnikiem w zakresie tej dostawy, dochodzi do tzw. sprzedaży wysyłkowej z terytorium Polski. Wówczas, jeśli wolumen sprzedaży do danego kraju jest mały, dostawy należy opodatkować w Polsce (choć można wybrać opodatkowanie według reguł kraju, do którego towar jest wysyłany).


W praktyce często zdarzają się sytuacje, gdy podatnik kupuje towary w internecie, a następnie - również za pośrednictwem sieci - odsprzedaje je z zyskiem. W takiej sytuacji, jak wskazał w rozmowie z nami Marek Wojda, doradca podatkowy z Baker & McKenzie, sprzedawcy prowadzący za pośrednictwem aukcji internetowych działalność zarobkową, polegającą na odsprzedaży uprzednio zakupionych towarów handlowych, powinni przeanalizować, czy czynności te nie stanowią działalności w rozumieniu przepisów podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK