| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców

Mniej pieniędzy na dotacje dla przedsiębiorców

Małe i średnie firmy mogą dostać mniej dotacji z funduszy unijnych. Komisja Europejska chce przesunąć część środków do funduszy pożyczkowych i poręczeniowych.


Od ubiegłego tygodnia trwają negocjacje regionalnych programów operacyjnych, w których ponad 6 mld euro (ponad 22 mld zł) ma zostać wydanych na wspieranie przedsiębiorczości. Jednak po pierwszych spotkaniach urzędnicy z Brukseli zażyczyli sobie zmniejszenia kwot na bezpośrednie dotacje.


- Komisja chce, by wsparcie dla firm w regionalnych programach operacyjnych miało w większym stopniu charakter odnawialny, a nie dotacyjny, jak to jest obecnie proponowane - mówi osoba zbliżona do negocjacji.


Oznacza to, że więcej pieniędzy może zostać skierowanych do instytucji otoczenia biznesu, jak fundusze pożyczkowe czy doręczeniowe, a mniej na bezpośrednie dotacje.


- Staramy się przekonać urzędników z Brukseli, że jeśli przekażemy więcej pieniędzy na różnego rodzaju fundusze, to nie zostaną one wykorzystane - mówi przedstawiciel jednego z samorządów wojewódzkich.


Problem dotyczy tych samorządów, które chcą przeznaczyć na dotacje nawet 90 proc. środków na wspieranie przedsiębiorczości. Regiony, które zdecydowały wydać mniej, nie mają problemów z KE.


- Podczas negocjacji nie był poruszany ten wątek, jednak w przeciwieństwie do innych województw przeznaczyliśmy dużą część środków na pośrednie formy wspierania przedsiębiorczości. Na dotacje pójdzie 70 proc. z puli dla firm - twierdzi Radomir Matczak z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.


Urzędnicy KE naciskają, by jak najwięcej pieniędzy było realizowanych w ramach tzw. inicjatywy Jeremi, która może być zarządzana przez ramię Europejskiego Banku Inwestycyjnego - Europejski Fundusz Inwestycyjny. Środki te mają być lokowane w instrumenty odnawialne, które będą wspierać lokalnych przedsiębiorców.


Już w ubiegłym roku przedstawiciele KE i EBI namawiali samorządy do wzięcia udziału w inicjatywie, lecz wyniki są mizerne. Tylko województwa dolnośląskie i wielkopolskie planują przekazanie w zarządzanie do Jeremiego części funduszy z Unii.


16 mld euro
z funduszy unijnych będzie do dyspozycji władz samorządowych w latach 2007-2013

z tego na wspieranie małych i średnich firm zaplanowano 6 mld euro


SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Decydując o podziale unijnych środków, które Polska będzie miała do wydania w latach 2007-2015, rząd zdecydował, że w regionach będą wspierane zwykłe inwestycje, głównie dla małych i średnich firm i wsparcie dla instytucji finansowych o znaczeniu regionalnym (np. fundusze pożyczkowe, fundusze gwarancyjne). Natomiast na szczeblu krajowym (z programu Innowacyjna gospodarka) inwestycje o charakterze innowacyjnym (np. zakup przez przedsiębiorstwo technologii nieznanej w Polsce w ciągu trzech ostatnich lat) i instytucje finansowe o znaczeniu krajowym (np. fundusze wysokiego ryzyka).


Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK