| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ochrona znaków towarowych w internecie

Ochrona znaków towarowych w internecie

Rejestracja nazwy cudzej firmy lub znaku towarowego to najczęstsze przestępstwo w sieci.  Nieuczciwe firmy zarabiają głównie dzięki adresom kojarzonym z renomowanymi markami. Przed rejestracją kradzionej domeny nie można się zabezpieczyć, bo prawo tego nie chroni.

 

 


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Internet


Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu posłowie będą głosowali nad nowelizacją ustawy o własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117). Nie przewiduje ona ochrony renomowanych znaków towarowych rejestrowanych jako domeny internetowe. Nadal więc nie będą one chronione.

Zarejestrowanie nazwy cudzej firmy lub renomowanego znaku towarowego jako domeny internetowej jest coraz powszechniejszym sposobem na zarobienie dużych pieniędzy przez nieuczciwych internautów i przedsiębiorców, którzy chcą podbić rynek kosztem swoich konkurentów.

- Piraci rejestrują domeny zawierające powszechnie znaną nazwę lub bardzo do niej zbliżoną, a następnie przenoszą prawo do domeny po dużo wyższej cenie. Przekracza ona nawet kilkasetkrotnie koszty rejestracji lub utrzymania domen - mówi Krzysztof Czub, rzecznik patentowy w Kancelarii Prawa Własności Przemysłowej i Prawa Autorskiego Czub & Czub.

Przy procesie rejestracji domeny nie da się sprawdzić, czy internauta robi to tylko po to, by później odsprzedać ją z zyskiem. Nie wiadomo też, czy zarejestrowana nazwa jest chroniona jako cudzy znak towarowy.

- Rejestracja odbywa się automatycznie, więc jest to możliwe dopiero po sprawdzeniu, w jaki sposób domena jest użytkowana - wyjaśnia Andrzej Bartosiewicz, kierownik działu domen internetowych NASK.

Domeny zawierające w nazwie renomowany znak towarowy są najczęściej sprzedawane na aukcjach internetowych.

- Oczywiście docierają do nas sygnały o cybersquattingu. Niestety jedyne co możemy w takiej sytuacji zrobić to zarchiwizować aukcje na wypadek, gdyby informacje te potrzebne były w sprawach sądowych - wyjaśnia Patryk Tryzubiak z Zespołu Allegro.pl

Jak podkreśla Krzysztof Czub, takie domeny można odsprzedawać czy wykorzystywać w celach zarobkowych i osiągać wpływy, które jeśli chodzi o praktykę światową, sięgają kilku milionów dolarów.

Jedynym sposobem na to, żeby uchronić się od kradzieży domeny, jest jej rejestracja. Ustawa o własności przemysłowej zabrania jedynie naruszania prawa ochronnego na znak towarowy poprzez używanie w obrocie gospodarczym znaku identycznego lub podobnego do już zarejestrowanego. Nie mówi nic na temat oznaczeń internetowych, dlatego ich udowodnienie i dochodzenie roszczeń bywa niekiedy bardzo kłopotliwe.

- Ustawa powinna być bardziej precyzyjna. Jej niedociągnięcia uzupełniają obecnie regulaminy serwisów internetowych rejestrujących domeny - mówi Piotr Wasilewski z Instytutu Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aby zarejestrować daną domenę, nie trzeba mieć zatem żadnego prawa do nazwy firmy przedsiębiorstwa. Wystarczy, aby dana domena nie była wcześniej zarejestrowana.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK