| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rolnicy przedsiębiorcy nie wrócą do ZUS

Rolnicy przedsiębiorcy nie wrócą do ZUS

Zwrot składek rolnikom przez ZUS nie spowoduje ich ponownego wykluczenia z KRUS.


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjęło decyzję, że rolnicy przywróceni do ubezpieczenia społecznego na podstawie wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie będą musieli doliczać zwróconych składek do przychodów z działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że kwoty zwróconych składek nie spowodują zwiększenia kwoty należnego podatku za 2006 rok, co może mieć wpływ na przekroczenie rocznej kwoty granicznej podatku.


Ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2004 r. nr 91, poz. 873) uzależniła pozostanie w rolniczym systemie osób łączących działalność rolniczą z prowadzeniem firmy od formy opodatkowania pozarolniczej działalności i kwoty granicznej podatku dochodowego. Wejście w życie przepisów spowodowało, że około 70 tys. rolników zostało wykluczonych z KRUS.


Wyroki Trybunału Konstytucyjnego spowodowały, że część rolników jednocześnie prowadzących gospodarstwa rolne i pozarolniczą działalność gospodarczą zostało przywróconych do ubezpieczenia KRUS z datą wsteczną. W wyroku z 18 lipca 2006 r. TK orzekł o niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o wyłączeniu z ubezpieczenia w KRUS osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, które przekroczyły graniczną kwotę podatku od tej działalności za 2003 rok.


Zdaniem resortu rolnictwa nie ma podstaw do nowelizacji przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników dotyczących zasad podlegania temu ubezpieczeniu przez osoby prowadzące jednocześnie działalność rolniczą i pozarolniczą działalność gospodarczą. Wystarczy ta korzystna dla ubezpieczonych interpretacja przepisów. Równocześnie KRUS przypomina, że termin składania zaświadczeń z urzędów skarbowych o kwocie podatku za 2006 rok upływa 31 maja 2007 r.  


Bożena Wiktorowska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK