| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Będzie można wystąpić do ZUS o wiążącą interpretację przepisów

Płatnicy składek do ZUS i osoby otrzymujące z niego świadczenia mają zyskać prawo do występowania do zakładu o wiążącą interpretację przepisów. Ma to ułatwić prowadzenie firmy i zredukować liczbę spraw kierowanych do sądu.


ROZMOWA Z JANEM LICEM, członkiem zespołu piszącego ustawy tzw. pakietu Kluski


W tzw. pakiecie Kluski ma się pojawić możliwość występowania do ZUS o wiążące interpretacje przepisów. Po co wprowadzać takie rozwiązanie?


- Z wnioskiem o interpretacje będą mogli występować zarówno ubezpieczeni, jak i świadczeniobiorcy oraz płatnicy składek. Wszyscy zyskają w ten sposób możliwość rozstrzygania swoich wątpliwości co do stosowania przepisów bez konieczności rozpoczynania drogi sądowej oraz kosztownych konsultacji prawniczych. Podobnie jest w systemie podatkowym, gdzie indywidualne osoby mogą występować o interpretacje do urzędów skarbowych.


Czego mają dotyczyć takie zapytania?


- Interpretacje ZUS dotyczyć będą zarówno wypłacanych świadczeń, jak i składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne. Za ich wydawanie będą odpowiadać kierownicy poszczególnych oddziałów ZUS. Natomiast o interpretacje w sprawie świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego występować będzie można do Narodowego Funduszu Zdrowia, a ściślej do dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ. Interpretacje wydawane mają być w formie decyzji administracyjnej a nie, jak to jest w przypadku interpretacji podatkowych, w formie postanowienia urzędu skarbowego.


Na razie ZUS nie ma prawa do wydawania takich decyzji?


- Zyska je dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak jak urzędy skarbowe otrzymały możliwość wydawania interpretacji dzięki zmianie Ordynacji podatkowej.


Aby poznać stanowisko ZUS w konkretnej sprawie, trzeba będzie złożyć do oddziału Zakładu wniosek o interpretację. Co powinien zawierać?


- Podobnie jak ma to miejsce w systemie podatkowym, ubezpieczony we wniosku będzie musiał przedstawić opis stanu faktycznego, oraz swoje stanowisko w opisywanej sprawie. Innymi słowy wnioskodawca opisze swój problem i określi, jaki jest jego stosunek w danej sprawie. Swoje stanowisko ZUS przedstawi w wydanej decyzji. Będzie miał na to trzy miesiące.


Czy będzie można od tej decyzji się odwołać?


- Tak. Płatnik składek, ubezpieczony czy świadczeniobiorca będzie się mógł odwołać od decyzji ZUS do sądu. W porównaniu z interpretacjami podatkowymi w tym przypadku droga odwołania będzie więc krótsza. Podatnik niezadowolony z postanowienia urzędu skarbowego najpierw musi złożyć odwołanie do izby skarbowej, a dopiero później może skorzystać z drogi sądowej.


Czy interpretacje ZUS będą powszechnie dostępne?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK