| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą prowadzić pojazd maksymalnie przez 60 godzin w tygodniu

Kierowcy mogą mieć nie więcej niż trzy skrócone dzienne okresy odpoczynku między dwoma tygodniowymi takimi okresami.


Zmiana prawa


Dziś posłowie po raz kolejny zaczną prace nad nowelą ustawy regulującą czas pracy kierowców. Poprzednia, nad którą pracowali, miała wejść w życie 11 kwietnia 2007 r. wraz z unijnym rozporządzeniem regulującym tę kwestię. Sejm jednak nie zdążył głosować do tego czasu poprawek senatorów, dlatego prace nad projektem ustawy trzeba było zacząć od nowa. Rząd, który przygotował propozycję zmiany przepisów, przewiduje ponadto, że w większości wejdą one w życie w 14 dni po ich ogłoszeniu w dzienniku ustaw.


Nowy projekt nowelizacji ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz.U. nr 92, poz. 879 z późn. zm.), podobnie jak poprzedni przewiduje, że kierowcy będą pracować dziennie maksymalnie 10 godzin. Maksymalna norma tygodniowego czasu prowadzenia pojazdu wynosić ma nie więcej niż 60 godzin. Ponadto utrzymana ma zostać obowiązująca norma dwutygodniowego czasu prowadzenia pojazdu, czyli 90 godzin.


Kierowcy przysługiwać ma także co najmniej 30-minutowa przerwa na odpoczynek, w przypadku gdy łączny dzienny czas prowadzenia pojazdu będzie wynosił od sześciu do ośmiu godzin. Na co najmniej 45 minut przerwy będzie mógł liczyć kierowca wówczas, gdy w ciągu dnia będzie prowadził pojazd dłużej niż osiem godzin. Zmieni się jednak długość tygodniowego odpoczynku. Kierowcy bowiem będzie przysługiwać co najmniej raz na dwa tygodnie prawo do odpoczynku tygodniowego w pełnym wymiarze 45 godzin.


Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK