| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki cywilne uzyskają status przedsiębiorców

Spółki cywilne uzyskają status przedsiębiorców

Przedsiębiorca powinien mieć prawo do występowania do ZUS o wiążącą interpretację przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnych.


ZMIANA PRAWA


Pakiet Kluski miał obejmować nowelizację kilkudziesięciu ustaw. Jednak prace legislacyjne koncentrują się tylko wokół zmian w dwóch ustawach: o swobodzie działalności gospodarczej (u.s.d.g) oraz o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników, płatników i przedsiębiorców. Ostatnie proponowane zmiany dotyczą wiążących interpretacji dla statusu spółki cywilnej.


Przedsiębiorca powinien mieć możliwość składania wniosków o interpretację przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia daniny publicznej w jego indywidualnej sprawie, a nie tylko w zakresie przepisów podatkowych i przepisów o ubezpieczeniach społecznych - mówi Katarzyna Urbańska z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.


Obecnie z wnioskiem o wiążącą interpretację można występować tylko do urzędu skarbowego.


Autorzy pakietu Kluski zaproponowali więc, aby w art. 10 u.s.d.g. zapisano, że przedsiębiorca może domagać się wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia indywidualnej daniny publicznej albo składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne w jego indywidualnej sprawie.


Pisemny wniosek o interpretację składałby ubezpieczony lub płatnik składek w sprawie, w której nie toczy się postępowanie sądowe i nie jest prowadzona kontrola.


- Na poprawę wzajemnych relacji między przedsiębiorcami i ZUS na pewno wpłynie nałożenie na ten organ obowiązku udzielania wiążących interpretacji - uważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Interpretacja dokonywana ma być w formie decyzji, od której wnioskodawca może się odwołać. Zastosowanie się do interpretacji nie będzie mogło zaszkodzić przedsiębiorcy, który o nią wystąpił.


Autorzy pakietu Kluski chcą też, aby wszystkie jednostki organizacyjne, także spółki cywilne, które faktycznie prowadzą działalność gospodarczą, były przedsiębiorcami.


- Ze statusem przedsiębiorcy wiąże się prawo do uzyskania koncesji lub zezwolenia, wpisu do rejestru działalności regulowanej, ochrony przed nadmiernymi kontrolami, a nawet prawo do wiążącej interpretacji przepisów - mówi Jana Lica z Akademii Ekonomicznej w Krakowie.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK