| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie program pomocowy z ulgami

Będzie program pomocowy z ulgami

Gminy będą udzielać indywidualnym podmiotom regionalnej pomocy inwestycyjnej w zakresie zwolnień z podatku od nieruchomości bez zawiadamiania Komisji Europejskiej.


ZMIANA PRAWA


Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie udzielania przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną. Został on przygotowany na podstawie delegacji zawartej w art. 20d ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.).


Projektowane rozporządzenie stanowi program pomocowy, którego celem jest określenie szczegółowych warunków udzielania regionalnej pomocy inwestycyjnej w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości, ustanowionego w drodze uchwały rady gminy podjętej na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Przepis ten przewiduje, że rada gminy może w drodze uchwały wprowadzić inne niż wynikające z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienia z podatku od nieruchomości (zwolnienia ustawowe określa w formie listy art. 7 ust. 1 ustawy).


Po wejściu w życie przepisów rozporządzenia (ma to nastąpić po 14 dniach od ich ogłoszenia) rady gmin będą mogły udzielać w formie uchwał, regionalnej pomocy inwestycyjnej na warunkach określonych w rozporządzeniu, bez konieczności notyfikacji tych uchwał i pomocy z nich wynikającej dla indywidualnych podmiotów do Komisji Europejskiej. Rozporządzenie określa w szczególności: warunki korzystania z programu pomocowego, rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, maksymalną wielkość pomocy dla obszarów, na których może być udzielana pomoc oraz zasady kumulacji pomocy. Z nowych przepisów wynika m.in., że udzielana pomoc może być obliczana w odniesieniu do kosztów inwestycji w środki trwałe oraz w aktywa niematerialne i prawne, które są związane z realizacją nowej inwestycji lub kosztów wynagrodzenia dla miejsc pracy utworzonych bezpośrednio w wyniku realizacji projektu inwestycyjnego.


Warto przypomnieć, że do 31 grudnia 2006 r. obowiązywało w podobnym zakresie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie udzielania przez gminy pomocy regionalnej na wspieranie nowych inwestycji lub tworzenie nowych miejsc pracy związanych z nową inwestycją (Dz.U. nr 142, poz. 1017).


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK