| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oferty publiczne na nowych zasadach

Oferty publiczne na nowych zasadach

Rząd rozpatrzył projekty ustaw dotyczące rynku kapitałowego: o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych.

Zmiana prawa


Przygotowane przez Ministerstwo Finansów projekty nowelizacji przepisów dotyczących rynku kapitałowego zostały wymuszone koniecznością implementacji do porządku prawnego dyrektyw unijnych. Zaproponowano w nich zmianę sposobu nadzoru nad rynkiem towarowym, ponieważ w Polsce funkcjonują liczne, nielicencjonowane przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd rynki hurtowe, których przedmiot działalności pokrywa się z przedmiotem działalności licencjonowanych giełd towarowych. Spółki prowadzące regulowany rynek giełdowy miałyby prawo zamieszczać w swojej firmie wyraz giełda papierów wartościowych. Zostałyby też obniżone wymogi kapitałowe dla spółek, które ubiegają się o uzyskanie statusu giełdowego rynku regulowanego.


Autorzy projektu zaproponowali zmianę przepisów dotyczących tzw. krótkiej sprzedaży.


Z kolei zmiany zaproponowane do ustawy o funduszach inwestycyjnych powinny zapewnić lepszą ochronę uczestników funduszy na przykład w razie nie dojścia do skutku funduszu inwestycyjnego zamkniętego. Przewiduje się też zmianę statutu funduszu inwestycyjnego otwartego i specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, która dotyczy wprowadzenia opłaty manipulacyjnej pobieranej przy odkupieniu jednostek uczestnictwa. Zaproponowano też przyznanie depozytariuszom uprawnień do występowania przeciwko towarzystwu funduszy inwestycyjnych także w imieniu funduszu. W ten sposób można byłoby łatwiej dochodzić roszczeń na rzecz uczestników funduszu.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

reklama

Autor:

Źródło:

GP
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »