| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

Rusza "Pakiet Kluski" dla przedsiębiorców

Skrócenie czasu zakładania firmy z 30 do 3 dni, rejestracja firmy w "jednym okienku" zamiast formalności w kilku urzędach i ograniczenie uciążliwych dla przedsiębiorców kontroli - to główne założenia przedstawionego w poniedziałek tzw. "Pakietu Kluski".


Pakiet zmian, zaprezentowany przez premiera Jarosława Kaczyńskiego i wiceministra skarbu Michała Krupińskiego, ma w ciągu kilku tygodni trafić do Sejmu.Premier podkreślił, że celem pakietu jest przywrócenie swobody działalności gospodarczej, która została zahamowana przez nadmierne regulacje wprowadzone przez poprzednie rządy. Pakiet ma utrwalić szybki wzrost gospodarczy przez ułatwienia dla przedsiębiorczości."Dzisiaj pierwsza odsłona pakietu. Będą kolejne. Będzie zespół ds. deregulacji gospodarki. Będziemy konsekwentnie posuwać się na drodze ku wolności gospodarowania" - powiedział premier.Według niego, ministerstwo budownictwa pracuje nad kolejnym etapem dotyczącym planów zagospodarowania przestrzennego. Efekty prac mają być znane w ciągu kilku miesięcy.Premier przypomniał, że planom reform dlatego patronuje były prezes Optimusa Roman Kluska, ponieważ "padł ofiarą tej praktyki, którą teraz chcemy zakończyć". "Przykład Kluski jest najlepszym dowodem, że w Polsce był układ" - powiedział. Jednocześnie, jak powiedział premier, Kluska potrafił wykorzystać swoje doświadczenie w walce o swobodę gospodarczą.Również sam Roman Kluska podkreślał na konferencji, że nadmiar biurokracji to główne utrudnienie w działalności firm.Wiceminister Krupiński, prezentując szczegóły pakietu, powiedział, że w jego skład wchodzą projekty nowelizacji dwóch ustaw - o swobodzie działalności gospodarczej i o NIP, czyli numerze identyfikacji podatkowej."Wdrożenie systemu jednego okienka w Urzędach Skarbowych będzie możliwe w I kwartale przyszłego roku" - powiedział Krupiński. Dodał, że nie pociągnie to za sobą znaczących kosztów dla urzędów.Zgodnie z przygotowanymi projektami, wymaganych obecnie kilka formularzy przy rejestracji firmy zastąpi jeden druk - poszerzony formularz NIP. Jak wyjaśnił Krupiński, obecnie osoba zakładająca firmę musi wypełnić formalności w kilku urzędach, m.in. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym. Pakiet zakłada, że wystarczy wizyta w jednym urzędzie - Urzędzie Skarbowym."Pakiet Kluski" zakłada też, że wniosek o założenie firmy będzie można składać w drodze elektronicznej, czyli e-mailem.Krupiński powiedział, że, rząd chce rozwiązać problem uciążliwych kontroli w firmach. "Obecnie kontrole mogą trwać nawet do 4 tygodni w mikroprzedsiębiorstwach. Przedsiębiorcy narzekają, że kontrolerzy często szukają, dopóki czegoś nie znajdą" - powiedział. Dodał, że w obecnych przepisach czas trwania kontroli jest ograniczony, jednak od tej zasady istnieje aż 8 wyjątków, co czyni to prawo pozornym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK